Връщат по-строгите мерки срещу COVID-19 (обзор)

Доц. Кунчев обясни, че в момента се работи върху картата, отразяваща заетостта на интензивните легла по райони, за да стане възможно в реално време да се отразяват промените.

В областите с най-висока заболеваемост

Столичните училищата преминават към ротационен принцип на обучение от следващата седмица

Продължават да важат сертификатите за антитела

В областите с най-висока заболеваемост от COVID-19 се очаква да влязат в сила по-строги ограничителни мерки през следващите дни. Това обяви държавният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев след заседание на Националния пандемичен комитет.

Областите, в които ситуацията се развива най-динамично, са Благоевград, Бургас, София-област, Перник, Видин, Стара Загора и Пловдив, където са на границата да преминат в третия етап от Националния кризисен план. Според него по-строги ограничения започват да се прилагат, когато 14-дневната заболяемост достигне между 250 и 500 случая на 100 000 души.

Мерките, които ще действат в София, са съобразени с третия етап, като се предвижда те да почнат да се изпълняват 2-3 дни след като излезе заповед, за да се подготвят хората. “Трябва да се въведе ротационния принцип на обучение на учениците след 4 клас. Учениците от 5, 6, 8, 9 и 11 клас - да преминат в електронна среда до настъпването на междусрочната ваканция, която вече беше обявена”, обясни доц. Кунчев. От понеделник присъствено продължават обучението си и учениците в 7, 10 и 12 клас. Доц. Кунчев посочи, че мерките в областите с най-много случаи могат да се различават в зависимост от това колко са засегнати населените места. “Идеята не е да преминат учениците на онлайн обучение, а след това да се събират по моловете”, каза той. Ако се стигне до последния четвърти етап от пандемичния план, подобно решение за пълно или частично затваряне на училищата може да се вземе и на национално ниво.

Част от останалите мерки, които се предвиждат, са ограничаване до 50% капацитета на заведенията - както от гледна точка работната им площ, така и на лицата, заети в обектите, приключване на работния ден до 22 ч. и стриктно прилагане на правилото за достъп до закрити пространства само със зелен сертификат.
Засега сертификатите за антитела ще продължат да важат, защото много хора разчитат на тях, обясни доц. Кунчев и допълни, че дори да се вземе решение те да отпаднат ще има достатъчно дълъг период, през който хората да реагират.

В момента се работи и върху картата, отразяваща заетостта на интензивните легла по райони, за да стане възможно промените, които настъпват, да се отразяват в реално време, а не да се качва нова карта на всеки 24 часа, каза още доц. Кунчев. “Областите са прегрупирани така, както вървят пациентите към най-големите болници - София, Плевен, Варна, Стара Загора и Пловдив, посочи той и припомни, че в столицата са повече от половината интензивни легла за България като цяло.

Скок на заразените деца

Десетки паралелки са под карантина

Скок на заразените с коронавирус деца в училищна възраст отчитат от РЗИ-Варна. През последната седмица положителни проби са дали 3199 души от региона, като 1/4 от тях са на възраст между 7 и 18 г. Карантинирани са 96 класа в 59 училища, но непрекъснато постъпват нови случаи. Заради ръста на заболеваемост сред учениците ще бъдат разкрити още 10 педиатрични ковид легла. В момента те са 20, като половината са заети, но няма малки пациенти на интензивно лечение. Заради многото отсъстващи, пет училища вече са преминали на ротационен принцип на обучение.

Броят на болните ученици и учители се увеличава ежедневно и в Сливен и Нова Загора. От понеделник до сряда са заболели 153 ученици и 46 учители, докато за цялата предходна седмица болните ученици са 92, а учителите - 16. Очаква се с решение на Областния кризисен щаб учениците в двете общини да преминат в онлайн обучение от следващия понеделник.

В сравнение с 2020 г.

Отчитат ръст на смъртните случаи

От НСИ отчетоха повече смъртни случаи за последното тримесечие на 2021 г. Периодът бе обявен от здравните власти като четвъртата вълна от коронавирус.

През четвъртото тримесечие на 2021 г. от 40-тата - 52-рата седмица броят на умрелите лица е 45 812, а коефициентът на обща смъртност е 26.7.

Спрямо същия период на 2020 г. смъртните случаи се увеличават с 1 841, или с 4.2%, докато спрямо третото тримесечие на 2021 г. се увеличават с 15 099, или с 49.2%, посочват от НСИ. В началото на ноември страната ни влезе в четвъртата вълна с Делта варианта на вируса SARS-CoV-2.

В деветнадесет области на страната се наблюдава увеличение на абсолютния брой на умрелите лица през четвъртото тримесечие на 2021 г. спрямо същия период на 2020 година. С най-висок прираст са областите Видин (19.7%), Перник (12.8%), Варна (12.7%), Добрич (12.4%) и София (11.2%). С най-голям спад на смъртността са областите Смолян (-8.9%), Разград (-6.1%), Търговище (-4.4%), Силистра (-3.7%) и Шумен (-3.5%).

След 20 часа само с придружител

Онлайн обучение и вечерен час за учениците в Благоевградска област

Светлана Василева
ТРУД, Благоевград

Всички ученици в област Благоевград преминават към онлайн обучение от понеделник за 1 седмица. Учениците ще имат и вечерен час - след 20 часа не могат да излизат без придружител. Това са мерките, които взе Областният кризисен щаб след заседание. Ще се затегне и режимът на проверки, въпреки че доста от полицаите са болни и карантинирани. Много случаи на ковид позитивни има и в РЗИ. Благоевград продължава да е на първо място по заболеваемост.

Данните сочат за над 2300 болни на 100 хил. души население. Засега няма мерки за децата от яслите и градините, въпреки че и там се отчита завишен брой заболели от персонала. Заради това всеки ден има групи деца, които са в карантина.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България