Връщат учениците в клас в пет области

Данко Калапиш, директор на 107. ОУ “Хан Крум”

Децата трябва да са с маски и отрицателни тестове

Отсъстват много учители дори след междусрочната ваканция

Директори прогнозират ръст на нови случаи

Всички ученици в София се връщат присъствено на училище от днес, както и в областите Стара Загора и Хасково. Така ще са и в Разград, и Силистра, а в цялата страна начален етап остават присъствено, съобщи МОН.

Директорите на школа в столицата са готови с нужната организация, показа проверка на “Труд”. Преди първия час днес ще се правят седмичните тестове за COVID на тези, които няма зелен сертификат, след това от V клас нагоре слагат маските и влизат при учителите. Остава възможността децата, чиито родители са избрали те да учат от вкъщи, да продължат по тази схема. Програмата е направена така че учениците да се разминават възможно най-много, а междучасията да карат навън.

Смело решение, така директори на столични училища определят връщането на всички класове. Един от тях е Данко Калапиш, който е начело на 107. ОУ “Хан Крум”.

“На 21 януари бяха последно в София всички в училище. Това обаче е условно, защото ние под 3-4 карантинирани паралелки не сме имали”, посочи той пред “Труд”.

По думите му тестването за COVID вече е рутина за учителите и децата, за съжаление.

“Утре (б. а. - днес) най-големите ученици идват в 7,30 ч, по-малките в - 7,40 ч, а първи и втори клас съответно в 8,15 ч. Извършва се тестването, ако има положителни, а от ноември досега при нас са само три, от които два непотвърдени в лаборатория, се извеждат в помещение, обособено за целта. В 8,00 трябва да започне първият учебен час. Учениците от първи до четвърти клас, както и досега, няма да носят маски, по-големите, както вече втора година се случва, носят такива. Опитваме се по време на междучасията да са навън, те сами се научиха и го правят, отиват в двора на училището, за да мога да бъдат без маски, да се проветрят стаите”, разказа директорът.

Той обаче прогнозира, че тепърва статистиката на COVID случаите ще тръгне нагоре.

“Колкото са по-големи децата, толкова по-голям е рискът от заразяване. По-малките са контролирани от родителите си, докато големите са по-самостоятелни и не знаем какво се случва с тях. Истината е, че винаги има положителни случаи. Ето, сега се чака потвърждение на случай в първи клас, което може да доведе до карантиниране на паралелка”, обясни Калапиш.

Едно от най-големите безпокойства за провеждането на присъственото обучение обаче остава броят на учителите, които отсъстват. В 107. ОУ за миналата седмица заради коронавирус седем преподаватели са били болничен, обясни директорът. Дали и как ще продължи присъственото обучение по места след 20 февруари думата имат Регионалните здравни инспекции.

Диян Стаматов, директор на 119. СУ “Академик Михаил Арнаудов”: По-малко администрация, повече време за обучение

Нова методика за оценяване

Колкото по-малко администрация има в образованието, толкова повече време за обучение и иновации има. Това коментира директорът на 119-о училище в София Диян Стаматов във фейсбук по повод предложената от МОН нова методика за оценка на училищата. Според нея школата ще бъдат оценявани по резултатите на учениците, постигнати на изпитите след IV, VII, Х и ХII клас.

“Административната тежест, инспектирането, измерване на качеството! Трите трудности пред масовото образование в страната ни. Колко много загадки има около трите неизвестни, които не са образование, но създават огромна тежест на образованието. Колкото по-малко администрация има в образованието, толкова повече време за обучение и иновации има. Но! С годините административната тежест става все повече и запълва много ценно време на учители и училищни ръководители”, казва Стаматов.

“Да измерим качеството в образованието и да го сложим като водещ стълб в системата на финансирането, не е желание от вчера. Тук обаче чисто професионалният въпрос е - сега ли му е времето? След като две години образованието бе (и продължава да е) в безтегловностите на online, след като имаме повече пропуски, отколкото знания - това ли е най-важното днес?”, пита още директорът и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование