Все повече трупове се показват на Еверест: Свалиха телата на пет неидентифицирани алпинисти

Глобалното затопляне разкрива все повече трупове от всякога на най-високия връх в света - Еверест.  

Пет неидентифицирани тела наскоро бяха свалени от планината от армията на Непал, включително един скелет и труп, чието освобождаване е отнело 11 часа, тъй като е бил обвит в лед до главата.

Приблизително 300 души са загубили живота си, опитвайки се да изкачат планината от 20-те години на миналия век. А през последните години върхът е пренаселен от така наречените "приключенски" туристи, като експертите се опасяват, че това ще доведе до повече смъртни случаи. 

Най-малко осем души са загубили живота си на Еверест тази година. Планината взе 18 жертви през 2023 г., най-високият брой, регистриран някога.

„Поради ефектите от глобалното затопляне телата и боклуците стават все по-видими, тъй като снежната покривка изтънява“, каза за AFP армейски офицер, участващ в операцията по търсене и почистване, Адитья Карки.

Докато някои тела са се превърнали в маркировка по маршрута към върха, все още облечени в екипировката си за катерене, други са изплашили катерачите, докато се опитват да изкачат върха.

Ярък пример беше споделен в социалните мрежи миналата година на алпинистка, която започва да крещи, когато вижда тяло да се плъзга по планината.

„Има психологически ефект“, призна Карки пред АФП. „Хората вярват, че навлизат в божествено пространство, когато изкачват планини, но ако видят мъртви тела по пътя нагоре, това може да има отрицателен ефект.“

Процесът на премахване на трупове от Еверест е спорен, защото е толкова опасен. Правени са опити да бъдат свалени останките на хора, включително Майкъл Матюс, който почина при спускането си, след като стана най-младият британец, изкачил върха на 22 години през 1999 г.

Правени са и опити да бъде извадено тялото на Санди Ървайн, един от първите хора, опитали да изкачат върха.

Той почина през 1924 г. заедно със своя партньор по катерене Джордж Малори, чието тяло в крайна сметка беше намерено през 1999 г., но по-късно изчезна.

Смята се, че откриването на тялото на Ървайн може да пренапише историята на алпинизма, ако камерата му бъде възстановена и докаже, че мъжете са достигнали върха. Засега се вярва, че върхът не е бил изкачен успешно до 1953 г.

Чиринг Джангбу Шерпа, който ръководи експедицията на армията за почистване на планината, описа процеса като „изключително труден“.

„Изваждането на тялото е едно, а свалянето му е друго предизвикателство“, каза той за труповете, които могат да станат много тежки, когато са замръзнали. „Трябва да свалим колкото се може, повече. Ако продължим да ги изоставяме, нашите планини ще се превърнат в гробище."

Освен че потвърди премахването на телата, непалската армия каза, че е свалила 11 тона боклук от Еверест. 

Операцията, която е една от малкото от 2019 г. насам, отне 55 дни на 12 военни и 18 алпинисти и те бяха принудени да използват гореща вода върху лед, за да освободят някои от телата.

Вече има призиви за ограничаване на броя на разрешителните, продавани на туристи за изкачване на планината, тъй като се смята, че опашките ще доведат до повече инциденти, особено в светлината на проблемите, създадени от глобалното затопляне.

Въпреки това, тъй като разрешителните за изкачване на планината струват 11 000 долара на катерач, се твърди, че непалското правителство няма да иска да загуби приходите, пишат от The Independent.

Сега се очаква около 600 души да се опитват да изкачат планината всяка година.

Отстранените тела са откарани в Катманду и се смята, че ако не могат да бъдат идентифицирани, ще бъдат кремирани.

Предварително е установена самоличността на двама, но се чакат окончателни изследвания.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят