Всеки пети българин страда от сърдечносъдов проблем или диабет 

Превенцията трябва да започне от децата, апелират кардиолози  

Всеки пети пълнолетен българин е търсил лекарска помощ заради кардиологичен проблем.  Това сочи социологическо проучване, проведено от Центъра за анализи и маркетинг по поръчка на Дружеството на кардиолозите в България. Резултатите бяха огласени във Варна от председателя му проф. Асен Гудев по повод Световния ден на сърцето – 29 септември. Допитването е проведено между 17 юни и 3 юли сред 9835 души, като при изчисленията центърът се е базирал на данните на НСИ към края на 2021 г., според които пълнолетното население е 5,6 млн. души.  

Данните показват, че половината от хората със сърдечносъдови проблеми са с високо кръвно. Една четвърт са с нарушения на сърдечния ритъм и още толкова – с висок холестерол. “Притеснително е, че едва 35% от пациентите със сърдечносъдови проблеми следят редовно кръвното налягане и холестерола си. В кардиологията рядко има бивши болни, а преждевременната смъртност под 65-годишна възраст в България е най-висока от европейските страни, което води до загуба на работна сила и до демографски проблеми", посочи проф. Гудев.

В болниците смъртността от инфаркти трайно намалява, но половината пациенти умират, преди да потърсят медицинска помощ. "Намаляването на фаталните случаи може да стане чрез контрол на рисковите фактори. Превенцията е най-слабото ни звено, а за да постигнем успех, е нужна държавна политика", каза проф. Йото Йотов, началник на клиниката по кардиология в УМБАЛ „Св. Марина“-Варна. 

Според него в топ 10 на рисковите фактори влизат повишеното артериално налягане, пушенето, затлъстяването, високият холестерол, диабетът, мръсният въздух, стресът, недостатъчната консумация на пресни плодове и зеленчуци и прекомерната употреба на сол. У нас все още пушачите са близо 40%, а процентът на затлъстелите деца до 16 г. за 20 г. е скочил от 7 на 18 на сто.  Това е скрита бомба, тъй сърдечносъдовите болести се проявяват най-често в периода след 50 г., но предпоставките за тях се формират още в тийнейджърска възраст. Затова превенцията трябва да започне от децата, апелираха специалистите.

Според тях пандемията се е отразила крайно негативно на профилактиката и лечението на пациентите  с кардиологични проблеми. „Те бяха неглижирани, дори и при инфаркти, защото базите бяха трансформирани в ковид отделения. Щетите още се изчисляват, те засягат и работещите медици. Специализантите спряха развитието си и работиха с всички сили в ковид отделенията. Мнозина пострадаха от синдрома на прегаряне, а това е предпоставка и за лекарски грешки“, коментира проф. Гудев.

Кампанията на Дружеството на кардиолозите в България в днешния ден на сърцето включва редица прояви в София, Пловдив, Варна и Бургас, чиято цел е да повишат информираността на хората за риска от сърдечно-съдови заболявания, както и да ги мотивират да се погрижат за себе си, за другите, за околната среда и да преминат към по-здравословен живот, обобщи доц. Васил Трайков, избран председател на ДКБ за мандат 2022-2024. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве