Всеки пети работи нелегално

Делът на сивата икономика е толкова висок заради големите разходи на работодателите за данъци и осигуровки, категорични са от АИКБ.

Щетите за хазната са 10 млрд. лв.

Фирмите плащат до 53% данъци и осигуровки „труд”, обясни председателят на АИКБ Васил Велев

Предлагат 51 мерки за решаване на проблема

Всеки пети в страната работи нелегално. По последни данни сивият сектор в икономиката е 21,5 на сто, заяви председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев по време на форум, посветен на борбата с недекларираната заетост.

При този размер на сивата икономиката, и при 40 процента преразпределение на БВП през бюджета, щетата за хазната е 10 млрд. лв. по-малко приходи, обясни Велев. При намаление на сивата икономика дори само с 5 на сто, което е напълно достижима цел, изчисленията показват, че приходите в бюджета ще се увеличат с 2,5 млрд. лв., допълни председателят на АИКБ.

Според работодателите най-голямата причина за високия процент на недекларирана заетост е това, че разходите за данъци и осигуровки за един служител в страната са твърде високи. Налозите достигат 53,25 процента за трета категория труд, обясни Велев. И даде пример - за да да получи един работник нето 100 лева, предприятието трябва да плати 53 лева и 25 стотинки данъци и осигуровки.

Според него с последните законодателни действия се стига до ситуация, в която размерът на пенсиите няма да зависи от внесените осигуровки. Така повече от половината от пенсионерите ще получават еднакви пенсии, независимо от това какви осигуровки са внасяли.

Работодателските организации са разработили общо 51 мерки, насочени към превенция и борба с недекларираната заетост, за всяка от които има конкретно предложение, насочено към компетентните институции и организации. За прецизирането на предложенията и тяхната практическа приложимост са проведени пилотни тестове в повече от 60 предприятия. В резултат на проведено обществено обсъждане на резултатите са заложени конкретни препоръки за промени в нормативни актове и в административни практики.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика