Всеки трети пита как да учи в САЩ

Зрелостниците гледат към UK, но и отвъд Океана.

Форум “Световно образование” с тенденции за 2022/2023 г.

Абитуриентите се оглеждат за университети зад Океана след Брекзит

По-евтино излиза в Белгия, отколкото у нас

Абитуриенти, които завършват тази учебна година, напират да учат в университети в САЩ. Около 30 на сто или почти всеки трети участник в предварителното онлайн изложение “Световно образование” е проявил интерес именно към висшето образование зад Океана, като във фокуса е бил дори Харвард, посочиха пред “Труд” от организаторите на форума.

Едно от обясненията е Брек­зит, съобщиха от “Интеграл”. Освен това цената на следването в САЩ се е изравнила с тази в Обединеното кралство, а в някои случаи дори е по-ниска. В същото време качеството на висшето образование зад Океана продължава да държи максимално високо ниво, казват експертите. Българите се интересуват дори от обучение в Харвард - в момента там учат 25 нашенци, сочи публичната справка на световноизвестния университет.

Въпреки тази тенденция, Великобритания все пак остава в топ 3 на държавите, където искат да учат българските студенти. На първо място обаче излиза Нидерландия, която запълва нишата след Брекзит и за която ръстът на ранните заявки за следване е над 80%. Специалностите, към които абитуриентите са се насочили догодина, са Компютърни науки, Бизнес и мениджмънт, Гейм дизайн, Анимация, Психология.

На второ място сред желанията е Германия. Отчита се обаче 5 пъти по-висок интерес към Белгия спрямо предходната година, макар и от ниска база. Страната привлича с достъпни такси - 962 евро за бакалавър и за повечето магистърски програми, което е дори по-евтино от обучение у нас за някои специалности.

Иначе общият интерес е най-висок към специалност Бизнес, икономика и финанси, следвана от Компютърни науки и информационни технологии и Изкуство и дизайн. В топ 10 са още: Медии и комуникации, Хуманитарни науки, Политика и международни отношения, Инженерни и природни науки, Математика, Право, Туризъм. Повяват се и нови предпочитания като Физиотерапия и Обработка и технология на храните.

Присъственият форум “Световно образование” ще се проведе този уикенд в София. Ще могат да се видят щандовете на 30 световни вуза, като за пръв път се представят 4 престижни американски университета: University of Connecticut, Pace University, Arizona State University и Simmons College.

Оперативен план 

Дигитални програми във вузовете

Освобождават докторанти от такси

Включването в научни мрежи и стимули за млади преподаватели са сред целите в стратегията за висшето образование до 2030 г.

Дигитални учебни програми и нови интерактивни дигитални ресурси ще бъдат създадени във висшите училища у нас. Ще се въведат съвременни, гъвкави и ефективни форми на обучение. Това се предвижда в Оперативния план към Стратегията за развитието на висшето образование в Република България за периода 2021 - 2030 година, който беше одобрен от кабинета днес.

С друга мярка се освобождават от такси докторантите, които се обучават в приоритетни за държавата професионални направления. Същото облекчение е заложено и за докторантите, назначени по научни проекти с публично финансиране, уточняват от МОН.

Сред целите на плана са още интернационализация на висшето образование и включване в международни образователни и научни мрежи. Заложени са стимули за млади преподаватели, за привличане на преподаватели от чужбина, както и за изготвяне и издаване на учебници, учебни помагала и монографични трудове на чужди езици.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование