Всеки трети работник ще бъде над 55 години

Обучават пенсионери на компютърни умения

Бизнесът иска данъчни облекчения за назначаване на хора над 58 г.

Има разлики между поколенията

В момента работят 702,5 хил. души над 55 години, които представляват 23% от работната сила в страната. Прогнозите са през 2035 г. да работят 1,2 млн. души над 55 години, които ще бъдат 36% от работната сила. Това стана ясно на конференция, организирана от БСК, за застаряването на работната сила и как различните поколения могат да работят заедно по-добре.

Младите и по-възрастните работници и служители имат различна мотивация за работа, различни очаквания от работодателя и шефа, различно отношение към технологиите. През последните години тези различия нарастват зарази развитието на технологиите.

Сега на 100 души, които излизат от трудоспособна възраст, има само 64, които влизат на пазара на труда. Всяка година работната сила в страната намалява с между 40 хил. и 60 хил. души, което се дължи на миграцията, високата смъртност и намалената раждаемост. Затова трябва да бъдат предприети мерки за удължаване на участието на хората на пазара на труда.

По Оперативна програма “Човешки ресурси” е подготвена мярка на стойност 400 млн. лв. за повишаване на дигиталните умения, като предстои тя да бъде одобрена от Брюксел, стана ясно на конференцията. За създаване на базови и по-високи дигитални умения са предвидени още 400 млн. лв. по друга оперативна програма на ЕС. От средствата ще могат да се възползват и хора над 60 години.

За да бъде стимулирaнa работата в по-напреднала възраст, от БСК предлагат да бъдат въведени данъчни облекчения и субсидии при наемане на хора над 58 години. Предлагат и въвеждане на частично пенсиониране и запазване на заетост чрез договор за обучение на по-млади колеги.

Младите и по-възрастните имат различни очаквания от работното място. Направените от БСК изследвания показват, че са необходими и промени, които да дадат възможност за по-гъвкаво работно време, както и промени на работното място, които да удовлетворят хората със хронични заболявания, които стават все повече.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика