Всекидневният душ вреди на кожата

Честото къпане нарушава защитната функция на кожата, твърдят учени.

Възможно е да предизвика екземи и псориазис

Научени сме от деца да вземаме душ поне веднъж на ден, но през последните години учени бият отбой от тази “хигиенна теория”.

Химикът и основател на бранд за продукти за грижа за тялото Брус Грийн твърди, че честото миене със сапун или душ-гел премахва от епидермиса необходимата за здравето киселинна бариера. Сместа от кожна мазнина и пот всъщност защитава тялото от различни вредни микроорганизми. Честият душ може да доведе до отмиването на това наслоение и развитието на заболявания - най-често псориазис и екзема.

Освен това прекалената любов към чистотата може да наруши микробиома на кожата - съвкупността от всички необходими за комфортното ни съществуване микроорганизми. Микробиомът играе жизненоважна роля в защитата на имунната система и с неговото отмиване рискуваме сами да си навредим. Да не говорим, че започваме да се потим много повече и по-бързо.

Разбира се, предупрежденията на учените не бива да доведат до крайности - отказ от вземането на душ или вана. Прекалено дългото въздържание от къпане води освен до неприятна миризма, и до натрупване на мъртви кожни клетки. Грийн напомня, че това предизвиква появата на пъпки. Затова препоръчва да се взема душ веднъж на два или три дни, а ако е всеки ден, да бъде без сапун.

Ученият предупреждава още, че кожата изсъхва повече от горещата вода и препоръчва душът да е леко топъл или даже хладък. По отношение на душ-геловете той напомня, че повечето изсушават кожата и нарушават защитната є бариера. Затова трябва да се използват само на местата, където има повече потни жлези - под мишниците, зад ушите, на слабините.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве