Всичко в рубли, нареди Путин

Владимир Путин разпореди създаването на работна група, която да определи условия за разплащане с чужди държави, в това число и обявените от Русия за “неприятелски” страни.

Създава се работна група за международните разплащания

Новата структура ще се отчита на президента

За приятелските държави се допускат транзакции в национални валути

Руският президент Владимир Путин разпореди да бъде създадена работна група по международните плащания, чиито задачи ще включват определяне на условията за транзакции както с приятелски, така и с неприятелски държави, като последните ще трябва да се издължават на Русия в рубли, съобщи ТАСС.

Начело на групата е поставен Максим Орешкин - помощник на президента на Руската федерация.

Съгласно регламента структурата ще се превърне в координиращ орган и ще осигури ефективно взаимодействие между федералните, регионалните и други власти и организации при прилагането на държавната политика за валутно регулиране и международни споразумения.

Сред основните задачи на новата група е разработването на план за формиране на инфраструктура за разплащания между Руската федерация и партньори от приятелски страни, “включително в руски рубли или национални валути на такива държави”. Структурата също ще трябва да контролира изпълнението на този план.

Освен това ще трябва да определи процедурата за споразумение с такива партньори и по-специално да реши въпросите за извършване на операции по търговско финансиране и да разработи необходимите механизми за клиринг на плащанията.
Същото се отнася и за формирането на инфраструктура за споразумения с контрагенти от неприятелски страни.

Групата ще разработи и мерки за валутно регулиране “за да се осигури баланс на търсенето и предлагането при сделките на валутния пазар”. Тя ще работи и по редица други въпроси, включително намаляване на “рисковете, свързани със спирането на операциите с чуждестранни активи на Руската федерация”.

Структурата ще представя предложения и актуална информация по тези теми на президента на Русия и на ръководителя на неговата администрация.

Работната група включва председателя на Централната банка Елвира Набиулина, ръководителя на Министерството на икономическото развитие Максим Решетников, министъра на финансите на Руската федерация Антон Силуанов, заместник-министри на външните работи, индустрията и търговията, земеделието, енергетиката, както и директора на “Росфинмониторинг” Юрий Чиханчин, ръководителите на Федералната данъчна служба и Федералната митническа служба и др.

През март Русия изиска страните, които смята за “неприятелски”, да плащат за доставката на газ в рубли, като откриват сметки в “Газпромбанк” и извършват плащания в евро или долари, които да бъдат конвертирани в руска валута. В списъка с “неприятелски” държави са САЩ, Канада, Великобритания и всички страни от ЕС.

Полша и България отказаха да се съобразят с руските изисквания и заради това “Газпром” спря директните доставки за двете държави. Кремъл твърди, че същото ще се случи с всеки друг, който не се съобрази с новите условия за плащане.

Защото членството ще отнеме десетилетия

Макрон предлага на Киев „паралелен ЕС“

Еманюел Макрон увери Украйна, че ЕС ще продължи да я подкрепя в съпротивата ѝ срещу руската инвазия.

Приемането на Украйна в ЕС ще отнеме десетилетия, призна в реч пред Европарламента френският президент Еманюел Макрон, предаде Би Би Си.

Затова той предлага създаването на “паралелна европейска общност”, към която Киев да се присъедини, докато очаква решение за пълноправно членство. Тази структура ще позволи на държави извън ЕС - като Украйна, Грузия, Молдова, да станат част от европейската архитектура на сигурност по друг начин.

Макрон посочи, че с борбата си и куража си Украйна е в сърцето на нашата Европа. Но допълни: “Дори ако утре ние є дадем статут на кандидат член, всички отлично знаем, че процесът на присъединяване ще отнеме няколко години, всъщност няколко десетилетия. И това е истината. Освен ако не решим да свалим критериите за присъединяване и така да преосмислим изцяло единството на нашата Европа”.

Китайският посланик в Русия Чжан Ханхуей: Русия е ключов доставчик на газ и петрол за Китай

Лейла Тураянова
ТАСС

- Промениха ли се приоритетите във военнотехническото сътрудничество между Русия и Китай след началото на спецоперацията в Украйна? Ще расте ли то? Водят ли се преговори за закупуване на конкретни видове оръжия от Русия? 
- Военнотехническото сътрудничество е една от многото области на взаимодействие между Китай и Русия и напълно отразява високото ниво на партньорство и степента на взаимно доверие между нашите страни. Китайско-руското военнотехническо сътрудничество е в съответствие с основните интереси на двете страни, осъществява се на принципа на взаимна изгода, не е насочено срещу трети страни, насърчава регионалната стабилност и развитие и е важен гарант за международен стратегически баланс и световен мир.

- Готов ли е Китай да увеличи покупките на петрол и газ от Русия в момент, когато европейските страни обявяват планове за намаляване на зависимостта от руската енергия? 
- Русия вече се превърна в един от ключовите доставчици на петрол и газ за Китай, а Китай от своя страна е важен пазар за руския нефт и газ. Енергийният пазар на Китай се характеризира с огромен потенциал и нарастващо търсене. Страните ще продължат да следват духа на равенство и взаимна изгода, да работят заедно за реализиране на висококачествени стратегически проекти.

- Какви възможности съществуват за заобикаляне на антируските санкции в икономическото сътрудничество? Какъв е настоящият дял на разплащане в национални валути? Работят ли Москва и Пекин за увеличаване на тази цифра на фона на въвеждането на нови антируски санкции?
- Търговско-икономическото сътрудничество между нашите страни е важен компонент от цялата гама от двустранни отношения. Миналата година обемът на двустранната търговия надхвърли 140 милиарда долара. Страните ни работят заедно за постигане на целта, поставена от президентите двете държави за увеличаване на обема на двустранната търговия до 200 милиарда долара до 2024 г. Разплащанията в национални валути между Китай и Русия се извършват от много години, като делът на юана в двустранните търговски разплащания се е увеличил от 3,1% през 2014 г. до 17,5% през 2020 г. Санкциите на САЩ и други западни страни срещу Русия наистина предизвикаха известни трудности за китайско-руското икономическо сътрудничество. Китай ще продължи да подкрепя по-нататъшното разширяване на разплащанията в национални валути в двустранната търговия, инвестициите и кредитирането и ще задейства в пълен обем потенциала на инфраструктурните организации и финансовите институции на двете страни, включително клирингова банка за операции в китайски юани на територията на Русия, за да се осигури устойчиво развитие на двустранната търговия.

- Възнамерява ли Пекин да увеличи доставките на високотехнологични стоки за Русия на фона на антируските санкции? Готов ли е Китай да компенсира оттеглянето на западни компании от руския пазар, включително в областта на електрониката?
- Търговията с високотехнологични продукти между Китай и Русия се осъществява методично, в съответствие със законите на пазара и пазарното търсене. Практиката доказа, че Китай и Русия имат голям потенциал и широки перспективи за сътрудничество в областта на научните и технологични иновации. Китайско-руските години на сътрудничество в областта на науката, технологиите и иновациите, проведени през 2020-2021 г., бяха увенчани със солиден пакет от успехи. Страните ни ще продължат да насърчават сътрудничеството в тази област в духа на взаимна изгода и взаимна печалба.

- Планирате ли да увеличите доставките на китайски автомобили за Руската федерация и да увеличите производството им в Русия в контекста на напускането на доста голям брой автомобилни производители от страната? Ще успеят ли да отговорят на търсенето? 
- През многото години работа на руския пазар компаниите Great Wall, Chery и други китайски автомобилни производители, въз основа на точен анализ на пазарното търсене, пуснаха редица популярни модели и показаха доста добри пазарни показатели. През последните години китайската автомобилна индустрия се развива бързо. Китайските автомобили, които се отличават с високо качество, изгодно съотношение между цена и качество и широка гама от модели, вече надминаха чуждестранните си конкуренти в някои отношения. Китайските автомобилни компании ще продължат да развиват руския пазар и ще се стремят да увеличат обемите на производство и продажби.

(Със съкращения)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа