Въздушна линейка кацна във Велико Търново след 33-годишно прекъсване

​​​​​Д-р Петко Стефановски, зам.-министър на здравеопазването: Пилотите, които ще управляват медицинския хеликоптер, все още не са сертифицирани по документи

Пилотите, които ще управляват медицинския хеликоптер, все още нямат официално право да летят, защото те не са сертифицирани по документи. Това заяви в понеделник във Велико Търново зам.-министърът на здравеопазването д-р Петко Стефановски при откриването на обновената хеликоптерна площадка на областната болница.

Той допълни, че се прави всичко възможно, за да се спаси всеки един човешки живот.

"Без значение дали с военен, медицински или планински хеликоптер. Виждате, че българските граждани не са без спешна медицинска помощ и без авиомедицинска такава. Кой хеликоптер ще се използва, няма значение. Важно е нещата да се случат в рамките на златния час, тоест детето да пристигне в София по най-бързия начин", посочи д-р Стефановски по повод простреляното дете във Враца.

Случаят коментира и подполковник Димчо Добрев – директор на "България Хели Мед Сървиз". Той също бе категоричен, че се е използвала военна машина, защото оператора все още не е официално сертифициран да изпълнява подобни мисии.

"Причината хеликоптерът, който бе изпратен във Враца да е военен, а не медицински, е че подготовката още не е завършила и операторът не е сертифициран. Той има специално одобрение за ХЕМС мисии, но не е завършила подготовката на пилотския състав, за да можем да кажем, че успешно и безопасно може да се включва в такива мисии", обясни Добрев.

Зам.-здравният министър посочи, че до края на годината предстои да пристигне и втората въздушна линейка, да завърши програмата за обучение на пилотите и да стартират първите медицински мисии.

"Всичко върви в срок. Обучението е по план и се надяваме при подходящи метеорологични условия и ако машината не дава грешки, да завършим с него до края на месеца. След това предстои пристигането, в периода 22 – 26 този месец, на проверяващ пилот от учебния център, който да установи уменията на пилотите на базата на завършения курс и да си даде становището за тяхната подготовка. Това ще даде възможност на оператора да изпълнява полети за мисии за ХЕМС", подчерта Димчо Добрев.

Относно евентуалното изпълнение на нощни мисии, Добрев бе категоричен, че това няма как да се случи преди 2025-а година.

След около 33-годишно прекъсване на 15 април отново кацна медицински хеликоптер в двора на областната болница.

Хеликоптерната площадка на МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов" бе изцяло обновено със 120 000 лева, осигурени от Министерство на здравеопазването.

Съоръжението е с формата на квадрат с размери 40/40 кв. м. В него със специална маркировка е начертан кръг, а във вътрешността му има червен кръст, който обозначава мястото за кацане на медицинските хеликоптери. Площадката ще се ползва за няколко направления. Благодарение на нея хеликоптерът ще транспортира медицински екип, така че той да окаже спешна помощ на място на инцидента като се осигури т. нар. „златен час“. Освен това теренът ще играе ключова роля за междуболничен транспорт и при донорски ситуации.

Преди приземяването на хеликоптера, пожарникари обляха с водна струя настилката.

Събитието беше уважено и от зам-министъра на транспорта Ана Натова, от депутатите проф. д-р Костадин Ангелов и Димитър Николов, областния управител Ивайло Здравков, кметовете в региона и др.

„Вълнувам се, но съм горд и щастлив, че след повече от 3 десетилетия възстановихме хеликоптерната площадка на областната болница с помощта на здравното министерство и министерство на транспорта. Така постигаме по-висока здравна сигурност и по-високо качество на спешната помощ. Заедно със завършването на Спешно отделение и Центъра за спешна медицинска помощ, който се строи, постигаме хъб на спешната медицина.

Ще бъдем в помощ на цялата общественост и на всички пострадали при ПТП в Централна Северна България“, заяви изпълнителният директор на МОБАЛ д-р Даниел Илиев.

„Спешната медицинска помощ по въздух е наша кауза. Болничното заведение във Велико Търново е първото държавно такова с изградено болнично вертолетно летище. Има още 6 регистрирани медицински заведения с хеликоптерна площадка у нас – три в София, по едно в Русе, Варна и Панагюрище, но това е първото държавно извън София. Предстои тренировка с медицинските екипи и до края на месеца хеликоптерът може да бъде изпратен на мисия“, обобщи зам.-министърът на транспорта Ана Натова.

Всяка мисия да завършва със спасен живот, беше пожеланието, което Анелия Маринова, директор на Главна дирекция „Гражданска и въздухоплавателна администрация“, отправи към д-р Даниел Илиев при връчването на документите за площадката.

По думите на пилота Васил Вълков специфичното в управлението на медицински хеликоптер е неизвестността, когато се тръгва за спасяване на човек при инцидент.

„Има голям адреналин, когато няма определено място, за което да се подготвим предварително за кацане. Инцидент може да стане навсякъде и търсим най-близкото и удобно място за приземяване“, заяви Вълков.

Авиаторът информира, че въздушната линейка прелита разстоянието от Велико Търново до София за около 45 минути. Максималната скорост, която развива хеликоптерът, е 160 възела, което се равнява на над 300 км./ч.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони