Въздушната гимнастичка Деси Иванова: Няма да последваме съдбата на „Цирк дьо Солей“

Ани е на манежа от 4-годишна.

На манежа са три поколения от артистичната фамилия

“Циркаджийски номера” се въртят в гилдията

Кажем ли “артист”, се сещаме за представител на театъра или киното. Цирковото изкуство у нас стои някъде накрая на опашката за артистично признание, да не говорим - за финансово подпомагане заради кризата, причинена от коронавируса. За професията и проблемите на цирковите артисти у нас разговаряме с въздушната гимнастичка Деси Иванова, която е и основател на Българската младежка циркова асоциация.
 Десислава и Христо Иванови са собственици на цирк Иванов, основан преди 15 години в Италия. Работят заедно със своите родители и трите си деца. Три поколения на манежа, обединени от каузата да възродят обичта на българската публика към цирка.

Деветчленната фамилия влага не много, а всичко за развитието на цирковото изкуство. Тяхната концепция е да не “купуват” готови номера, а да откриват млади таланти и да инвестират в техния потенциал. Те отдават цялото си време, знания и средства за всяка отделна брънка в изграждането на един макар и малък по размери истински вълшебен цирк. По идея на най-малките Иванови продуцират авторски детски песни, а най-възрастните изполват своя опит, натрупан от далечните им турнета по света.

Основателят на цирка Христо Иванов тази година навършва 30 години на манежа. Коронният му номер е баланс на цилиндри, но е артист с най-широкоспектърни знания, изпълнявал номера като музикална клоунада (свири на тромпет), въздушна акробатика, скокове на батут, илюзии, дресури на животни, жонгльорство, першове (акробатични номера с помощта на дълъг прът - б. а.). Хобито му е интериорният дизайн, декорите и светлините на цирк Иванов са негово дело и са го превърнали в един от най-красивите в Европа.

Съпругата на Христо, Десислава, е дългогодишна въздушна гимнастичка и дизайнер на костюми, облякла не само артистите в цирк Иванов, но и стотици звезди в Австралия, Европа и САЩ. В момента изпълнява лазерно шоу.

Родителите на Деси и Христо също се изявяват на манежа. Иван Иванов, бащата на Христо, е бивш акробат, работил с известните трупи Петрови и Кехайови, и настоящ клоун в цирк Иванов със собствен почерк и авторски скечове. Бащата на Деси, световноизвестният Стоян Митев, е основоположникът на хуманната дресура на лъвове и коне. Той е носител на много награди, последната от които - Икар 2019. В момента представя номер с изключително умно кученце.

Под шапитото се изявяват и трите деца на Христо и Деси. Голямата им дъщеря - Ани, на 19 г., е на манежа от 4-годишна. Сега представя на публиката ловко жонгльорство с крака. Кристина, на 8 г., чиято страст е гимнастиката, по молба на малкото си братче влиза в ролята на Маша от едноименното филмче “Маша и Мечокът”. Девин, почти 4-годишен, е влюбен в клоунадата и много упорито се бори да участва в скечовете на дядо си.

“Само заедно можем да вървим напред! Този принцип е доказан на практика в нашето семейство и вярваме, че ще проработи и в развитието на целия цирков сектор в България - убедена е Десислава, имайки предвид създаването на Българска младежка циркова асоциация. - Щастливи сме, че десет от единайсетте фамилни цирка у нас се обединиха за едно по-добро бъдеще на нашето изкуство. Това са много млади хора, необременени от носталгията по изгорелия софийски цирк, а с поглед, вперен в бъдещето. Със свежи идеи и хъс, чийто труд печели все повече почитатели. За съжаление в България много неща около пътуващите циркове не са уредени и това отнема много сили и време на цирковите артисти, които искат да се занимават повече с изкуство и по-малко с бюрокрация.”

Коронавирусът срива и финансово, и емоционално фамилия Иванови. Турне 2019 приключва на 1 декември и оттогава нямат приходи до момента, в който им е позволено да отворят цирка на открито при 30% посещаемост. Те запретват ръкави и макар да знаят, че по този начин няма да излязат от кризата, отварят цирка и връщат на работа всички артисти. Движейки се по ръба на фалита, търсят неколкократно Министерството на културата, защото не само те, но и всичките им колеги от другите циркове са със сходни проблеми и цирковото изкуство е застрашено. Пресен пример е фалитът на прочутия “Цирк дьо Солей” на 29 юни, при който бяха освободени от работа 3500 служители.

“С болка научихме от медиите, че са били проведени две срещи с министър Банов по въпросите на цирка, но никой от нашите колеги не е бил поканен, напротив, дори бяхме публично обвинени от г-н Балкански, че сме бойкотирали срещата! Как бихме го направили, та ние търсим помощта на министерството отдавна”, казва с огорчение Деси, която подозира, че в гилдията се въртят “циркаджийски номера”.

След повече от шест месеца без приходи и два месеца чакане на внимание от страна на министерството цирковите артисти се чувстват обидени от думите на академик Балкански, казани в медиите, че на малките циркове им стига “една тенджера манджа” и нямат нужда от подпомагане от държавата. “Грозно изказване от устата на един носител на награда за чест и достойнство на Съюза на артистите в България”, възмутена е Деси Иванова.

В гилдията започват да се носят слухове, че има програма, по която ще се кандидатства за финансова помощ, но не се знае как и кога, и дали средствата ще стигнат до организацията, в която членуват 10 от 11-те наши цирка...

“Ще се борим, нямаме избор, вложили сме не само 15 години, а и целия си живот - категорична е Деси. - Щом още сме живи и здрави, ще изнасяме представления, макар и на загуба. Поне психически се чувстваме по-добре, когато има аплодисменти. В момента имаме спектакли в София, в парк Овча купел. По никакъв начин финансовите ни затруднения не са се отразили на качеството на спектакъла, нито на цените на билетите. Правим всичко за публиката си, тя е най-голямото мерило за нашия труд.”

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Шоубизнес