Възстановяват слуха с имплант от 3D принтер

Все повече технологиите навлизат в здравеопазването, в това число и създадени с помощта на 3D принтер изкуствени органи . Учени от Харвардския институт съобщиха за свой проект, който е насочен към възстановяването на слуха. Те представят ушен имплант, който е отпечатан на 3D принтер. Той дори може да помогне за възстановяването на тъпанчето чрез регенерация на естествените клетки. Имплантът е тестван и се планира да влезе в производство. 

Различни причини могат да доведат до т.нар. спукано тъпанче или пробиване на мембраната в ухото. По-често проблеми могат да възникнат в следствие от неправилно използване на клечки за уши или прекалено силни шумове. Тимпаничната мембрана е тънка, кръгла част от тъкан, която вибрира в отговор на звуковите вълни и ги превръща в електрически сигнали, които достигат до мозъка, където той ги интерпретира. Нараняването на тази мембрана може да се превърне и в причина за инфекция, тъй като има пробив в бариерата, която спира вируси и бактерии.

Лечението до момента, известно като тимпанопластика, представлява покриване на дупката с присадена част от собствената тъкан на пострадалия. Но то не възстановява достатъчно добре слуха и съществува опасност от неправилно извършена операция. Учените от Харвардския институт се опитват да разрешат проблемите, свързани с подобно лечение. Създаденият от тях принтиран имплант имитира сложната форма на естественото тъпанче. Той е оформен със „спици” като колело на велосипед. Изработен е от специално мастило на синтетична полимерна основа за 3D печат.

Освен че работи за възстановяване на слуха, имплантът осигурява възможност за регенерация на собствените клетки. Тестовете при чинчили, които имат сходно устройство на ушите и подобни слухови диапазони като хората, показват много добри резултати. Освен това принтираният имплант може да се постави директно през ушния канал, като се избегне рязане при евентуална операция.

Очаква се скоро проектът да се реализира на пазара, като екипът работи по получаването на разрешение за прилагането на импланта при хора. Подобен се разработва и от австралийски учени.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл