Въоръжават с електрошок частните охранители

Пистолетите, изстрелващи електрошокови заряди, известни под името “Тейзър” са широко използвани при задържане от полицията и охранителните фирми в САЩ. Смята се, че с тях се нанасят най-малко вреди при сломяване на съпротивата на престъпника.

Депутати от ГЕРБ предлагат поправки в закона

Отпада задължителното средно образование

Осъждани босове ще могат да получават лиценз, ако са реабилитирани

Частните охранители ще могат да използват електрошокови палки или пистолети, изстрелващи заряд от разстояние, когато задържат престъпници. Такава поправка в Закона за частната охранителна дейност (ЗЧОД) внесоха шестима депутати от ГЕРБ. Сред тях са бившият заместник вътрешен министър Красимир Ципов и бившите служители на МВР Пламен Нунев и Маноил Манев.

Законът дава правото на частните гардове да залавят бандит и да го държат в плен на местопрестъплението, докато пристигне полицейски патрул, на който го предават. При задържането използват две помощни средства - пластмасова или гумена палка и белезници. Регламент за оръжия с електрошок има само за полицаите и гардовете от НСО. Частните охранители могат да ги използват, както и лютивите спрейове, но рискуват да бъдат дадени под съд, ако задържаният получи някакви увреждания. Иначе в случай, че бъдат нападнати, могат да ги използват при самоотбрана.

Шестимата депутати от ГЕРБ предлагат още в ЗЧОД да отпадне изискването за задължително средно образование за охранителните, като смятат, че основното образование е достатъчно. Сега със завършен 8-ми клас могат да се наемат само пазачи на недвижими имоти или селскостопанска продукция. Според експерти от бранша обаче идеята е прибързана и няма как да се приложи за патрулната дейност, тъй като основно изискване за гардовете е да имат шофьорска книжка, а тя се дава след завършено средно образование. Освен това, какъвто и да е охранителят, той трябва да може да чете, пише и работи с техника - неща, които не са сигурни при сега завършващите основно образование.

Друга от поправките предвижда даването на лиценз за охранителна дейност и на осъждани лица, които са реабилитирани. Не е ясно дали вносителите си дават сметка, че така помагат на охранителни босове от 90-те години, осъждани и за престъпления от общ характер, сред които и рекет, отново да се върнат в бизнеса.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право