Вятърната енергия има проблем с рентабилността

Компаниите осъзнават, че е трудно да направят рентабилна вятърната енергия.

Печалбата не е това, което много компании очакваха

Бизнесът нарасна през последните години благодарение на огромното финансиране за научноизследователска дейност

Гигантските генератори станаха по-безопасни

Въпреки силния натиск за преминаване към зелена енергия чрез инсталиране на повече възобновяеми енергийни мощности, мнозина се питат дали вятърната енергийна индустрия ще успее бързо да се възстанови от огромните загуби през миналата година, за да развие капацитет, необходим за захранване на зеления преход. През 2022 г. няколко големи фирми за вятърна енергия отчетоха загуби за милиарди долари поради множество предизвикателства, които направиха по-трудно разработването на нови вятърни паркове в световен мащаб. Сега опасенията са свързани с факта, че компаниите може би не желаят да инвестират във вятърни проекти, необходими за ускоряване на преминаването от изкопаеми горива към екологични алтернативи, ако не виждат потенциал за печалби, пише Оилпрайс (Oilprice).

Вятърната енергия нарасна експоненциално през последните години благодарение на огромното финансиране за научноизследователска и развойна дейност и внедряването на няколко широкомащабни вятърни парка по целия свят. Иновациите в технологията за турбините доведоха до разработването на гигантски генератори на електроенергия, които са много по-безопасни, по-надеждни и по-тихи от своите предшественици.

През 2021 г. производството на електроенергия от вятърна енергия е нараснало с рекордните 273 тераватчаса (ТВтч), което представлява 17% увеличение спрямо предходната година. Увеличението е с около 55 процента по-високо от това през 2020 г. и е най-голямото сред всички технологии за възобновяема енергия. Причината за такъв бърз растеж бяха огромните инвестиции, наблюдавани в развитието на проекти за вятърна енергия в световен мащаб, като увеличеният капацитет достигна 113 гигавата през 2020 г. в сравнение с 59 гигавата за 2019 г. Глобалният капацитет за вятърна енергия беше около 1870 ТВтч през 2021 г. в сравнение с 343 ТВтч през 2010 г. Въпреки този темп глобалните вятърни мощности ще трябва да се увеличат много повече, за да се постигнат целите за въглероден нуетралитет, до 7900 ТВтч през 2030 г.

Компаниите осъзнават, че е трудно да направят рентабилна вятърната енергия. Няма проблем, когато става дума за глобалното търсене на вятърна енергия, което продължава да расте, докато страните се опитват да ограничат зависимостта си от изкопаемите горива. Но изследванията и изграждането на огромни вятърни паркове, не са евтини и възвръщаемостта не е това, което много компании очакваха.

До ноември 2022 г. General Electric прогнозираше 2 млрд. долара загуба за подразделението си за възобновяема енергия, до голяма степен поради инфлацията и предизвикателствата във веригата на доставки. Това накара компанията да предприеме съкращения, като сега планира да намали персонала с 20% за година.

Много компании за вятърна енергия усещат тройния удар на инфлацията, намалените данъчни стимули и нарастващите лихви през последната година, което засилва щетите след смущенията във веригата на доставки.

Vestas, най-големият производител на вятърни турбини в света, отчете първата си годишна загуба от почти десетилетие през 2022 г. от около 1,68 млрд. долара. Фирмата обяви, че продажбите є за миналата година са спаднали с около 7 на сто. Междувременно Siemens Energy отчете нетна загуба от над 943,48 млн. долара.

Експертите се съмняват дали компаниите ще могат да се възстановят от тези загуби, за да постигнат растеж от 250 ГВт годишно, необходим за постигане на глобалните цели за вятърен капацитет до 2030 г. Въпреки загубите, много компании остават оптимисти за своите перспективи. В САЩ това отчасти се дължи на новите данъчни кредити и субсидии, които се очаква да се отключат чрез Закона за намаляване на инфлацията (IRA). Освен това, тъй като се очаква търсенето на вятърна енергия да продължи да расте през идните десетилетия, предизвикателствата, пред които е изправена сега, се разглеждат като временна ситуация в общата положителна траектория.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари