Габриела Петрова с норматив за олимпиадата

Габриела Петрова покри олимпийския норматив за Токио 2020 на троен скок и донесе първа победа за България в първия ден на Европейското отборно първенство в Първа лига в Стара Загора.

Европейската вицешампионка в зала от Прага 2015 спечели с 14.42 метра, като това беше най-доброто й постижение от 2015 година, когато тя направи личния си рекорд на открито от 14.66 метра на 24 август в Пекин. Олимпийският норматив в дисциплината е 14.32 метра.

Българката днес изпревари с 21 сантиметра Нея Филипич от Словения, а трета с 13.95 метра остана Довиле Килти (Литва).

Успехът й бе изгледан от трибуните от министър Андрей Кузманов.

Тихомир Иванов пък спечели надпреварата на скок височина при мъжете с резултат от 226 см. Борис Линков триумфира в скока на дължина със 7.72 м В тласкането на гюле Георги Иванов се нареди втори с 18.10 м, а в хвърлянето на чук трето място зае Никола Михов с постижение от 65.80 м.

България заема петото място във временното класиране с 69 точки, а лидер е Унгария със 107.5 точки.

По време на състезанията министърът на младежта и спорта Андрей Кузманов проведе разговор с председателя на Българската федерация по лека атлетика Добромир Карамаринов, за да се запознае със състоянието на нашите състезатели месец преди началото на Летните олимпийски игри в Токио.