Газът поевтинява с 45% през ноември (обзор)

През ноември цената на газа ще бъда с около 45% по-ниска.

Няма да вдигат тарифите на парното от януари

Голям интерес към търга за 10 г.

Цената на природния газ за ноември ще бъде с около 45% по-ниска от тази за октомври, стана ясно по време на открито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). “Булгаргаз” ще внесе официално предложение за цената в КЕВР на 1 ноември, като очакванията са тя да бъде около 130 лева за мегаватчас, обяви изпълнителният директор на държавното дружество Деница Златева. Това ще бъде най-ниската цена от месец март насам.

Предишната прогноза на “Булгаргаз”, според доклад от 11 октомври, беше за цена през ноември от 166,14 лв. за мегаватчас. Деница Златева заяви, че в периода от 11 октомври досега има чувствителна динамика в цените на газовите хъбове и съответно са постигнати добри отстъпки в първия търг за природен газ. “Те са между 38% и 50% от индексите (на нидерландската борса - бел. ред.) за месец напред”, заяви тя. Намалението на цената в сравнение с октомври ще бъде с 45%, а спрямо рекордната цена от септември е с 64%.

В периода април-септември отстъпките при доставките на газ са били в рамките на 1-6 евро под цената на нидерландската борса. Сега стигат до 68 евро за мегаватчас, каза още Златева. Става въпрос за доставка на втечнен газ, чиято цена е с между 38% и 50% по-ниска от тези на нидерландската борса TTF.

При това развитие на газовия пазар не се очаква повишаване на цената на парното от 1 януари 2023 г., каза председателят на КЕВР Иван Иванов. Цената обаче не може да бъде и намалена, защото поскъпването на парното с 40% за настоящия отоплителен сезон беше определена от предишният състав на КЕВР на база очаквана средна цена на газа от 120 лв. за мегаватчас.

Цената на газа за ноември ще бъде по-ниска от тази, ако ползвахме руски газ. Според изчисления на Иван Иванов цената на газа по двата ни дългосрочни договори - с Азербайджан и “Газпром”, би била малко над 190 лв. за мегаватчас.

Намаляването на цената за ноември се дължи на позитивната ситуация на европейските пазари и добрите отстъпки, които страната ни получи при търговете в последния месец. В момента газохранилищата на европейските държави са пълни до над 90% от капацитета им, а октомври е необичайно топъл, което отлага началото на отоплителния сезон. Това доведе до известни излишъци на пазара и спад на цената.

“Булгаргаз” ще участва на търга за разпределение на капацитета на терминала за втеченен газ край гръцкия остров Ревитуса през 2023 г., но това не са единствените опции за внос на суровината, стана ясно от думите на Деница Златева. Тя коментира, че и през 2023 г. България ще разчита на вноса на втечнен газ - обявен е годишен търг за доставка на около 1,5 млрд. куб. метра (16 млн. мегаватчаса), или около половината от годишното ни потребление. В момента “Булгаргаз” опитва да осигури слотове за доставката на тези количества, като освен Ревитуса се търсят опции и през терминалите за втечнен газ в Турция и Италия. Златева допълни, че има голям интерес към този търг и очакванията са доставчикът да бъде избран до края на ноември. Процедурата беше обявена в средата на септември, а в петък от “Булгаргаз” удължиха срока за подаване на писмо за интерес до 9 ноември. Оферти ще се набират до 17 ноември.

“Булгаргаз” набира заявления за интерес и за доставки на втечнен газ по 10-годишен договор, както и на тръбен газ за 14 месеца - от ноември 2022 г. до декември 2023 г., в обем на 3 млн. мегаватчаса, или малко над 280 млн. куб. метра.

По 10-годишния договор има заявен интерес от повече от 20 компании от цял свят, обясни Златева. Става въпрос и за търговци, и за производители. За тези доставки България има осигурен капацитет за внос през терминала край Александруполис. България чрез “Булгартрансгаз” е акционер в това съоръжение, което се очаква да заработи през 2023 г.
Във всички обяви за търгове на “Булгаргаз” са вписани условия компаниите да не са от държави под санкции или с други търговски ограничения, а собствеността им да е ясна.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика