Газът поскъпва с 35% през май (Обзор)

Доставките на газ са осигурени, но вероятно на 35% по-висока цена.

Доставките са осигурени, но още не са подписани договорите

Близо 100 евро за мегаватчас

Природният газ може да поскъпне с 35% през май. Причината е, че след като правителството на Кирил Петков не плати на “Газпром”, Русия спря доставките за България. Сега цените на газа ще зависят почти изцяло от нивата на европейските борси, каза председателят на КЕВР Станислав Тодоров.

“Предвид факта, че трябва да отидем на свободния пазар и да заместим 80% от доставките, които “Газпром” доставяше за България, трябва да ги заместим с количества от алтернативни доставчици. Тези количества идват на пазарните цени. Това, което може да очакваме за цената за месец май, е цените в България на газа да се изравнят с тези в Европа. В момента борсовите цени са около 100 евро, малко под 100 евро на спот пазарите. Предполагам, че цената за България, предвид огромните количества, които купува “Булгаргаз”, ще бъде малко по-ниска поради търговската отстъпка”, каза шефът на КЕВР.

Цената на газа за април е 142,59 лв. за мегаватчас. Ако цената стане 100 евро, това означава поскъпване с около 35%.
Изпълнителният директор на “Булгаргаз” Людмил Йоцов заяви, че са осигурили доставките за своите клиенти. “За месец май сме договорили алтернативни доставки на газ. Проведена е процедура, искали сме оферти от всички търговци в региона и сме избрали доставчици. Още не сме приключили с подписването на договорите. Но природен газ за нашите клиенти е договорен”, заяви той.

Омбудсманът: Компенсации, ако ТЕЦ намали градусите на водата

КЕВР има задължението да проконтролира

Смятам за напълно недопустими плановете, съобщени от г-н Валентин Терзийски, подчертава проф. Диана Ковачева.
Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до председателя на Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) Станислав Тодоров. В нея тя настоява да се провери заявеното от “Топлофикация София” ЕАД намерение за икономия на природен газ, с което ще се намали температурата на топлоносителя за битово горещо водоснабдяване (БГВ) под нормативно определеното равнище.

Омбудсманът обръща внимание, че това означава, че ще се влоши качеството на топлоснабдителната услуга и би следвало за потребителите да се определи справедлива компенсация, съобщиха от пресцентъра на обществения защитник.

“Смятам за напълно недопустими плановете, съобщени от г-н Валентин Терзийски, член на Надзорния съвет на “Топлофикация София” ЕАД, дружеството да премине към по-нискотемпературни режими, като понижи температурата на топлоносителя от 60°C на 50°C - 55°C. Обръщам внимание, че според собствената оценка на г-н Терзийски, ефектът от такова понижение на температурата ще бъде минимална икономия на природен газ”, пише общественият защитник.

Проф. Диана Ковачева подчертава, че продавачът е задължен през неотоплителен период да подава топлинна енергия с параметри на топлоносителя при водните топлопреносни мрежи, в съответствие с поддържането на температурата на подгрятата вода за горещо водоснабдяване 55 на изхода от подгревателя към сградната инсталация.

Тя настоява за становище, тъй като КЕВР има задължението да проконтролира заявеното от представителя на “Топлофикация София” намерение за влошаване качеството.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика