Галин Цоков: Няма да допуснем механично преместване на съдържание в учебните програми

Галин Цоков

Няма да допуснем механично "слизане" или "качване" на съдържание в учебните програми, каза пред журналисти министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков.

По думите му по предложените за обществено обсъждане промени в учебните програми са работили два екипа комисии. Те са работили по отделните програми през предните две години при двама различни министри – през 2021 и 2022 г., посочи министърът. Той допълни, че екипът му ще се съобрази с получените мнения и становища на преподаватели, съобщава БТА. 

„Такива механични прехвърляния няма да допуснем от гледна точка на това, че с тези промени на учебни програми ние не искаме да издаваме и нови учебници. Ние искаме да се огледа така съдържанието в тях, че да отпадне точно фактологическата сложност в рамките на едни или други учебни предмети. И по този начин в някаква степен да се олекотят учебните програми от гледна точка на това да остава повече време на учителя да работи индивидуално, да работи екипно, ако трябва. Ако трябва, да работи и допълнително с определени деца“, каза Цоков.

Според него промяната в учебното съдържание трябва да е свързана с компетентностни рамки в учебните програми и с повече интердисциплинарност на учебното съдържание, което да доведе до друг модел на структуриране и на усвояване на учебното съдържание. Учебните програми трябва да са насочени не само към възпроизвеждане на знание, но и към формиране на умение, смята министърът.

Проф. Цоков съобщи, че с негова заповед е съставена работна група, която обсъжда стандарт за управление на качеството в българското училищно образование. Точно този стандарт за качество и неговото управление ще дадат механизми, съобразно които ще се определят критерии и индикатори, които да показват коя е качествената работа в училище, посочи той.

По думите на образователния министър резултатът на учителите е различен в различните типове училища. Той разказа, че е получил доклад за училищата, в които всички зрелостници са получили слаби оценки. Това е лош резултат, но от друга страна трябва да се има предвид, че тези училища са подготвили учениците, за да стигнат те до зрелостни изпити, каза министър Цоков. „И сега, оттук нататък могат да работят догодина, да речем, за повишаване на успеха и за положителни резултати на зрелостните изпити. Те са постигнали много точно в това отношение“, допълни той.

По-рано днес Цоков подписа анекс към колективния трудов договор за системата на предучилищното и училищното образование. От него става ясно, че учителските заплати се увеличават с 15 процента, в сила със задна дата от 1 януари 2023 г. Още с подписването на днешния анекс със социалните партньори се разбрахме, че започваме да работим по подготовка за бюджета за 2024 г., каза министърът. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование