Гардеробиерките, които ушиха 10 000 маски

Магда, Кичка и Таня- трите гардеробиерки на Бургаската опера вече ушиха над 10 000 маски и ги дариха на Социалния патронаж и Общината в морския град. Всички те са семейни, но рядко виждат близките си, защото от началото на обявеното извънредно положение са се отдали на каузата да бъдат полезни.

Това, че в Бургаската опера шият маски, с възхищение коментира и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен: "Има и други вълнуващи примери за мобилизация в България - чух за стартъп за бебешки дрехи и спални чували, който е бил сред първите, започнали да произвеждат маски и който е започнал да ги раздава на полицаи и на болничен персонал. Също и че служители в бургаската опера използват собствен материал, за да шият маски, които после даряват. Разбира се, никога няма да забравим, че България изпрати защитно облекло на Австрия. Всичко това са знаци, че ситуацията наистина е тежка, но солидарността все още е в сърцето на Европейския съюз", коментира председателят на ЕК.

А идеята за превъплъщението на трите жени в спасителки, в момент, когато маските по аптеките бяха изчезнали и никой не можеше да се снабди с предпазни средства дошла от директора на операта Александър Текелиев.

Тъкмо щели да шият костюмите за балета "Жизел", когато започнала самоизолацията заради COVID 19. Операта хлопнала врати за представления и посетители. Така дошло решението- вместо за балета, да се шият маски за хората, разказа пред "Труд" Текелиев.

Шием ги от американ и хасе, обяснява директорът. Той разбира не само от режисура, каквато е професията му. Отдавна е научил много за платовете, металите, дървесината. Не му било трудно да се сети, че в операта в момента спектакълът е добротата, а в главните роли влизат трябва да влязат трите гардеробиерки. За които няма събота, няма неделя. Шият маски без почивен ден.

"Доколкото знам, на ден изработват повече от 200 маски. За мен това са си герои, борят се на "тихия фронт", коментира тяхна колежка.

Но всички в операта мислят и за друго- как ще продължат след всичко това, след като карантината падне и заживеем живота си както преди, с поуките от изпитанието COVID 19.

Първият спектакъл, който ще се играе ще е "Севилският бръснар", споделя директорът Александър Текелиев. На хората ще бъдат нужни позитивни емоции, постановки с хепи енд и какво по- добро от това- музикалната комедия да ги грабне?

Винаги ми е интересно да наблюдавам публиката как реагира. Когато хората дойдат на опера, те се заразяват от виталността, от чувствата, от магията на сцената. Това е нашата задача- да ги заразим с това изкуство, понеже говорим за зараза и после те стават най- верните ни фенове. Затова ми се ще да поговорим за тази хубава зараза, да накараш хората да се вълнуват, да докоснеш душите им, споделя Александър Текелиев. Сега това правят гардеробиерките, които са в главните роли на спектакъла "Доброта".

„Няма напразен труд, няма напразна солидарност. Ами това е. Бургас си е Бургас Прекрасните гардобиерки на бургаската опера и Александър Текелиев!“, коментира кметът на Бургас Димитър Николов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България