Генералният секретар на ООН разкритикува космическия туризъм

Генералният секретар на Организацията на обединените нации Антонио Гутериш в сряда разкритикува "явното неравенство" в богатството, станало особено видимо по време на пандемията на коронавирус, като посочи по-специално последните събития в индустрията на космическия туризъм, цитира думите му американският вестник The Hill.

В апела си към световните лидери пред Общото събрание на ООН за насърчаване на справедливото разпространение на ваксини срещу COVID-19, както и за предприемане на по-сериозни действия срещу изменението на климата, Гутериш отбеляза, че осъжда развитието на мисиите за космически туризъм на фона на кризата в общественото здраве, като заяви, че тази практика изостря дългогодишните неравенства.

„COVID и климатичната криза разкриха дълбоките слабости в обществата и на Земята като цяло. И все пак вместо смирение пред тези епични предизвикателства, ние виждаме високомерие“, започна той, подчертавайки „болестта на недоверието “, нарастваща между различните социално-икономически групи.

„Когато видят милиардери, които летят в космоса, докато милиони гладуват на земята ... хората, на които служим и които представляваме, могат да загубят вяра не само в своите правителства и институции, но и в ценностите, които осмислят работата на ООН вече над 75 години“, каза Гутериш.

Милиардери, включително основателят на Amazon Джеф Безос, главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск и главният изпълнителен директор на Virgin Mobile Ричард Брансън, са силно ангажирани с бума на индустрията на космическия туризъм. И тримата разработиха и стартираха свои собствени компании за космически туризъм и успешно изпратиха пътници в космоса през 2021 г.

Безос и Брансън сами отидоха в космоса.

Докато някои от първите полети включваха астронавти-ветерани и щастливи доброволци, цената на билетите за качване на един от тези полети е изключително скъпа, като билетите на Брансън Virgin Galactic се продават на около 250 000 долара на пътник.

Развитието на космическия туризъм доведе до широко разпространени критики към милиардерите от сенатори Елизабет Уорън и Бърни Сандърс, които се застъпват за данъци върху богатството на лица с висока нетна стойност и които казват, че изменението на климата и бедността трябва да бъдат по-високи приоритети за тези с огромно богатство.

Безос се съгласи с някои от тези критики.

„До голяма степен са прави, трябва да направим и двете“, каза той пред репортери на CNN. „Имаме много проблеми тук и сега на Земята и трябва да работим върху тях и винаги трябва да гледаме към бъдещето. Трябва да правим и двете."

Безос добави още, че тези пътнически полети имат за цел да поставят основите, за да направят космическите пътувания по-комерсиализирани.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят