Георги Георгиев, председател на Столичния общински съвет, пред Труд News: Картата за пътуване за една линия може да се върне от средата на март

Снимка: Пламен Стоименов

Напредваме с изграждането паркинги в кварталите

София трябва да се управлява с гръбнак и здрав разум

Проблемите на столицата - как ще намерят своето решение на фона на предстоящите поредни извънредни парламентарни избори и местния вот наесен, питаме председателя на Столичния общински съвет Георги Георгиев. Животът не спира на местните избори и те не бива да ограничават визионерските решения, казва ни той. И дава отговор на някои от най-наболелите за софиянци въпроси - кога отново ще могат да пътуват с карта за една линия в градския транспорт и кога ще имат паркинги в кварталите.

- Сечта в Борисовата градина стана повод за голям скандал, господин Георгиев? Как всъщност тежка техника е била допусната да влезе на територията на парка и откъде? Кой е виновен за изсечените дървета?
- В момента върви проверка на прокуратурата как точно се е случила най-масовата незаконна сеч на гората в един от белите дробове на София - обичаната от всички ни Борисова градина. Нека компетентните органи се произнесат по фактите и доказателствата за нанесената непоправима щета на обществения интерес. Организирах изслушване на отговорните лица пред общинския съвет и чухме признание от представител на фирмата - собственик на терена, че те са възложили изсичането, както и че преди това кметът на район „Средец“ Трайчо Трайков им е издал разрешение да изсекат 11 дървета, той обясни пред съвета и защо го е разрешил. Ясно е, че не с камиони са секли дърветата, а с резачки и затова основният въпрос е как се стигна дотук. Аз обаче искам да обърна внимание на нещо отвъд тази конкретика - сечта в Борисовата градина и последвалите реакции на някои колеги е еманация на причините, заради които гражданите са отвратени от политиците и все по-малко гласуват.

- Какво имате предвид, на фона на това, че предстоят поредните извънредни парламентарни избори, както и местните наесен?
- Лично аз разчетох в случилото се три големи проблема и съм притеснен докога ще удържим. Първият е далаверата с решение на общинския съвет от ерата „Софиянски“ - това е причината къпалнята „Мария Луиза“ да не работи вече 20 години. Вторият проблем е борбата между Борис Бонев и Трайчо Трайков за мястото на кандидат за кмет на обединяващите се ПП и ДБ. В тази котерийна борба те успяха да се скарат помежду си кой е виновен за сечта и изобщо кой е „по-по-най“. Така съсипаха усилията ми целият съвет и всички политици да сме единни срещу безспорния нарушител тук и да имаме ясно послание - искаме разследване и понасяне на отговорност от хората, които се разпореждат с къпалнята вече 20 години и които са наредили изсичането на близо 30 дървета. Третият проблем е на път да се превърне в чудовищна далавера. Нелепото наддаване между тези двама колеги спасители доведе до абсурдни предложения как да откупим обратно къпалнята и „да я върнем на софиянци“. Забравиха да кажат само колко десетки милиони от джоба на софиянци предлагат да отидат в джоба на господин Гайтански, който, според слуховете и публикации в медиите, е свързан с фирмите, контролиращи къпалнята. Забравиха и да попитат хората съгласни ли са да откупят нещо, което преди 20 г. е било подарено. Чухме много общи приказки, но всъщност зад всичко това надничат сенките на една схема с 20-годишна давност, която някои субекти са видели възможност да осребрят, а нови политически спасители се превръщат в техни говорители. Всички ние знаем, че през 2002 година с единодушно решение на общинския съвет къпалнята е подарена на смесената компания между частен инвеститор и „Софийски имоти“, когато кмет е Софиянски. Тогава ГЕРБ не е съществувала. И докато този проблем е 20-годишно завещание, то след сечта стана ясно, че своеволията у нас остават без последици заради егото на политиците. Казано иначе: двама се карат - трети печели и този трети все е някой бизнесмен. Какво имам предвид? Единият спасител - Борис Бонев, се опита да внуши, че едноличният виновник за сечта е кметът Трайков, заради издаденото от него разрешение за сеч. Нещата дотолкова излязоха от контрол, че тандемът Трайков - Бонев създадоха сами и третият проблем в опит да се харесат на хората - предложиха „решение“, което може да доведе до пладнешки обир - да се платят на собствениците десетки милиони, за да откупим обратно или отчуждим къпалнята. Вместо да се случи единственото, което законът повелява - съгласно издадената виза от главния архитект на София собствениците сами да си възстановят къпалнята. Аз преподавам търговско право в Софийския университет, специализирал съм в един от най-добрите университети в Европа - Кингс Колидж Лондон и съм адвокат, няма как да си стъпча дипломите и да допусна София да бъде ощетена по такъв безогледен начин. Боричкайки се помежду си, колегите паднаха във „вълчия капан“ и няма никакво значение колко добри намерения са имали. По делата им ще ги познаете.

- Прокуратурата започна проверка - имате ли информация докъде са?
- Госпожа Фандъкова наложи в рамките на своите правомощия най-голямата глоба и сезира веднага МВР и прокуратурата за извършените нарушения. Видях, че те вече са започнали работа и им благодаря за бързата реакция. В една правова държава правосъдието действа бързо и очаквам да се приложи цялата строгост на закона.

- Годината започна с изненада за повечето софиянци, че вече ще трябва да пътуват с нови карти в градския транспорт и се стигна до сериозно недоволство. Откога смятате, че ще може да се върне картата за една линия?
- Аз предлагам да се върне картата за една линия, като идеята е да се възстанови продажбата на този документ за наземния транспорт и за метрото за всички категории пътници. Очаквам да бъда подкрепен от всички групи на заседанието на 23 февруари и промяната да стане възможно най-скоро. За да се спазят всички законови изисквания, реалистично е това да се случи от средата на март. Това ще е в интерес на гражданите и такива са нагласите на общинските съветници, за което искрено им благодаря. Знаете, че под предложението за отпадане на картата за една линия стоят подписите на представители на различни групи и независимия Борис Бонев. Макар той да ме обвини в популизъм след като поисках да си преразгледат идеята за отпадането на картата, виждам, че си е променил мнението и очаквам в зала да гласува „за“ с останалите. Десетки хиляди граждани искат да ползват картата за една линия и е справедливо да се вслушаме в тях.

- Много са и хората, които искат да има къде да паркират, когато се прибират от работа. Какво се случва с програмата за паркинги в кварталите - ще има ли готови тази година?
- Преди дни бях на проверка в „Надежда“ 1 част, на ул. „Кирил Дрангов“ до метростанцията да видя как върви строежът на първия ни голям паркинг в междублоково пространство в кварталите. Знаете, че години наред се изграждаха буферни паркинги на станциите на метрото. Вторият етап вече са кварталните паркинги близо до домовете на хората. Не казвам, че сме постигнали чудеса, но имаме проекти за общо пет паркинга в пет квартала - „Надежда“, „Младост“, „Сердика“, „Студентски град“ и „Слатина“. И макар и не с очакваните темпове, напредваме по повечето. Този в „Надежда“ ще е за 310 автомобила и ще бъде завършен през лятото. Той е личната моя гордост, защото вече се виждат плодовете на труда ни след толкова подготовка, процедури, обсъждания и гласувания. Държа макетът му в кабинета си и съм се зарекъл, че ще се разделя с него, когато открием работещия паркинг. Предстои да изберем изпълнител за паркинга до Румънското посолство - ще е на 4 нива и за 150 автомобила. За тях сме осигурили финансиране от общинските дружества и по европейски програми, договорите са вече подписани. Преди дни открихме конкурсна процедура за избор на инвеститор, който да построи етажен паркинг в „Младост“ за 320 автомобила. Това е публично-частно партньорство, при което Общината не влага нито лев, а след края на срока на договора получава изцяло собствеността върху построения от инвеститора паркинг. Такъв трябваше да изградим и в район „Студентски“, до метростанцията на бул. „Г. М. Димитров“, но предишният областен управител спря проекта и оспори правото на собственост на общината. Петият проект се бави най-много заради жалби на гражданите, живеещи в близост до него - теренът е зад Пета градска болница в район „Сердика“, ще изчакаме съдебното решение, но ще отнеме месеци. Няма да строим паркинги за граждани въпреки нежеланието им, затова са обществените обсъждания в районите. Но, съгласете се и че не може хиляди да се съобразяват с несъгласието на няколко души.

- Софиянци се ядосват и когато ги глобяват, защото им се е наложило да спрат в зелена площ, която отдавна е кална точка - кога може да има промяна в този порочен кръг?
- Глоби се налагат за нарушения - не можем да искаме зелени площи и в същото време да не спираме колите да ги газят и превръщат в „кални точки“. Нека припомня, че за последните три години по общинската програма са облагородени 103 такива „кални точки“ и са превърнати в модерни мини паркинги пред блоковете на хората, ремонтирани са над 70 000 квадратни метра - това са впечатляващи резултати. Но не са достатъчни и затова пренасочихме над 10 млн. лв от ремонта на Борисовата градина за инвестиции в градинките пред блоковете, за обособяване на пространства за паркиране и обновяване на настилките, поставяне на скамейки, улично осветление и детски площадки.

- Какъв е резултатът от мерките за пътна безопасност, които предприех­те? Ще се поставят ли нови камери към общинското видеонаблюдение?
- С екипа ми подготвихме законопроект, който беше внесен от колегите ми - депутати от ГЕРБ-СДС в последния парламент. Надявам се промените в закона да са един от приоритетите на бъдещото Народно събрание. Няма да се поставят навсякъде нови камери, а само където е необходимо. Преимуществено ще се използват вече съществуващите. Аз съм убеден, че предлаганата дисциплинираща мярка е най-добрият и бърз начин да ограничим катастрофите в градска среда, при които за съжаление често загиват или тежко са ранени хора. Да не говорим за унищожената общинска собственост заради поредния безразсъден шофьор.

- Кои са трите големи проблема на столицата, които до изборите наесен трябва да се решат?
- Според мен по големите задачи се работи усърдно, като и двамата с кмета Фандъкова не намираме за правилно за София да се работи с хоризонта на 4-години и да се мисли мандатно. Животът не спира на местните избори и те не бива да ограничават визионерските решения. Давам ви пример с голямата цел за намаляване на замърсяването на въздуха. Всички усилия назад в годините и заложеното в перспектива са много последователни крачки към постигане на голямата цел - и разширяването на метрото, и подобряването на услугите на градския транспорт, и засаждането на дървета в отделни части на града и в покрайнините му, да не забравяме и програмата за намаляване на битовото отопление с твърди горива, по която напълно безплатно подменихме печките на дърва и въглища на над 5000 домакинства. И продължаваме. Има два големи проблема, които съм приел като лични каузи и се надявам в близките месеци да има решение - борбата с катастрофите в града и нуждата от приемане на законови промени, за което вече говорихме. И втората е централната и районните администрации да приключат успешно програмата за ремонт на тротоарите - ремонтираме 14 пъти повече отколкото досега, близо 700 000 кв. м ще бъдат обновени с осигурените от нас средства.

- Какви са вашите очаквания за местните избори - как парламентарната криза ще повлияе на този вот?
- Политическата криза и задаващите се на хоризонта местни избори наесен допълнително ще обострят противопоставянето и в местния парламент. Необходимо е след изборите на 2 април да бъде съставен стабилен редовен кабинет, защото противното би означавало обявяване на война на избирателите. Търпението на хората се изчерпва - виждам го от честите си срещи с тях. А многопартийната система в парламентарна република е най-доброто постижение на демокрацията. Гражданите ясно показват на партиите, че трябва да се обединят и да работят в техен интерес. Но видяхме, че само ГЕРБ показа държавническо поведение и протегна ръка към всички. Останалите избраха партизанщината.

- Кой ще е кандидат за кмет на ГЕРБ, господин Георгиев?
- До местните избори има време и предстои партия ГЕРБ да вземе своето решение. Сега има парламентарен вот. За мен и колегите ми от ГЕРБ в Общината и съвета най-важното е да не спираме да работим, защото, както се казва, лозето не иска молитва, а мотика. Като прагматик ще опитам да поддържам здравословна атмосфера в градския парламент, да огранича максимално политическите боричкания, които напоследък стават все по-истерични. Защото тънките политически сметки, които отсега някои колеги си правят, има опасност да помрачат разума им и да воюват с всеки и за всичко. Нека Междузвездни войни си остане само на големия екран и да не се пренася на „Московска“ 33. Тук е мястото за сериозни дебати и отговорни решения. В света на възрастните, в който живеем, така се водят битките между доброто и злото - ежедневно, с професионална подготовка и адекватно поведение. А не с мантри и ексцентрични акции, колкото и да са зрелищни. С шоу двумилионна София не се управлява. Трябват гръбнак и здрав разум. Нищо не дава по-голяма мотивация за работа от високото обществено доверие. И нищо не е толкова задължаващо. Поне за тези от нас, за които политиката е битка за каузи, а не източник на препитание.

Нашият гост
Георги Георгиев е роден на 26 май 1986 г. Завършва Търговската гимназия “Княз Симеон Търновски” през 2005 г., а през 2010 г. - “Право” в Софийския университет. Обучавал се е в курсове по английско облигационно право в Университета в Кеймбридж през 2007 г. и английско търговско право в London School of Economics and Political Science през 2010 г. През 2012 г. завършва магистърска програма по международно и сравнително търговско право в King’s College London. През 2021 г. е избран за председател на Столичния общински съвет (СОС), две години по-рано, през 2019-а, става общински съветник като гражданска номинация от листата в коалицията на ГЕРБ и СДС и оглавява Постоянната комисия по финанси и бюджет. Тогава защитава и докторската си степен по право в Алма матер. Продължава да работи със студенти, като преподава в Юридическия факултет на СУ.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта