ГЕРБ: Застрашена е енергийната сигурност на България (обзор)

Делян Добрев в НС.

След затваряне на ТЕЦ-овете губим 3,2 млрд. евро

Затварянето на въглищните централи е равносилно на затваряне на четири реактора на АЕЦ “Козлодуй”

83% от енергията в света се добива от изкопаеми горива

Спешно свикване на Консултативния съвет за национална сигурност при президента заради записания ангажимент в Плана за възстановяване и устойчивост за закриване на въглищните мощности поискаха в декларация от парламентарната трибуна ГЕРБ-СДС.

“Ангажиментите в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) застрашават енергийната сигурност на страната, уважаеми г-н президент, свикването на Консултативен съвет за национална сигурност не търпи отлагане”, заяви от парламентарната трибуна депутатът Делян Добрев.

Той поясни, че изпълнението на ангажиментите по плана ще доведе до свиване на икономиката с 4 на сто. “Виновните за поемането на това обещание пред Брюксел да се разследват от компетентните органи”, настоя той.

Добрев бе категоричен, че затварянето на въглищните централи е равносилно на това България да затвори четири реактора на АЕЦ “Козлодуй”.

Страната ни трябва да преустанови и всякакъв износ на електроенергия, тъй като след затварянето на тецовете ще загубим 3,2 милиарда евро, което е равно на целия ни годишен износ на електрическа енергия, посочи Добрев.

“Износът на ток е рекорден през тази година и възлиза на 10,8 млн. мегаватчаса до 13 ноември 2022 година. Тоест износът е почти толкова, с колкото трябва да намалим производството на електроенергия. До 2026 година ще стане вносител на електроенергия”, отбеляза Добрев.

Затварянето на въглищните централи ще е смърт за България и ние поставяме под въпрос нашите контрагенти, които купуват от нас електроенергия, в кризисна ситуация, предупреди и икономическият експерт Мика Зайкова.

Тя обясни, че близо 83%, от енергията в света се добива от изкопаемите горива. “Затварянето на въглищни централи не е нещо, което може да се реши от днес за утре - нито в рамките на една, нито в рамките на 2-3 години. От зелените енергии - вятър и слънце, се получава само 1,75% от цялата енергия. Това означава нови инсталации, защото вятърът и слънцето са временно явление. На бизнеса и домакинствата има трябва надеждна енергия, която да тече всеки ден”, подчерта Зайкова.

Нови условия

 

„Възраждане“ в защита на ТЕЦ-овете

 

С поетите ангажименти към ЕС във връзка с Плана за възстановяване и устойчивост се задължава само до 3 години - до края на 2025 година, да намали своите въглеродни емисии с 40% и то при условие, че те и в момента са с 50% по-ниски от преди 10 години. Това заяви на брифинг в парламента лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов. Той отправи покана към всички парламентарни партии за разговори по предоговаряне на условията по Плана.

“Нашите опоненти в пленарна зала тълкуват това не като затваряне на ТЕЦ-овете, а като намаляване на тяхната работоспособност и капацитет. Но дали те ще останат формално да работят, няма значение. А всеки момент може да бъдат приети такива правила, които да задължат да затворим всички ТЕЦ-ове”, каза Костадинов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика