ГЕРБ минава в опозиция

Точно в 9 ч. Мика Зайкова откри заседанието на НС, последва клетвата на депутатите в зала, а след това онлайн се заклеха петима карантинирани, сред които Слави Трифонов.

Пет партии създадоха фронт срещу първата сила в НС

Избраха Ива Митева от партията на Слави Трифонов за председател на парламента

Депутат от БСП остана без клетва - в болница е

Първите 4 часа в пленарна зала на 45-то Народно събрание показаха само едно, че победителите на изборите - ГЕРБ, минават в опозиция. Поне докато не им бъдат засегнати интересите.

АнтиГЕРБ коалицията ударно отхвърли всички предложения на депутатите на Бойко Борисов. Дори с риск протоколът от заседанието да се окаже атакуем заради гласуването с ръка и объркването на бройките “за” и “против”, например, каквито мнения се изказаха притеснително в кулоарите.

Изборът на председател на парламента бе тестът за това, какво ще е мнозинството, дори без електронните пултове за гласуване пред новите избраници. Оказа се, че депутатите от “Има такъв народ”, “Демократична България” “Изправи се! Мутри вън!”, БСП и ДПС единодушно гласуват срещу предложенията на ГЕРБ - най-напред бе отхвърлено искането за поименно явно гласуване за председател на НС, а след това и кандидатурата на Цвета Караянчева. От БСП и ДПС обаче побързаха да предупредят, че няма да застават зад безумни идеи. Като тази на “Има такъв народ”, комисията за изработване на Правилник за организацията и дейността на 45-ото Народно събрание да разглежда и предложенията за промени в Изборния кодекс. Още на първото заседание Тошко Йорданов от “Има такъв народ” прогнозира, че животът на новия парламент ще е кратък. “Няма нужда да се лъжем - този парламент едва ли ще изкара пълния си четиригодишен мандат. Не е ясно колко ще изкара, ще стане ясно съвсем скоро”, заяви вторият в партията на Слави Трифонов.

Мълчанието на сценаристите от “Шоуто на Слави", които вече са депутати, продължи и днес. Йорданов не даде отговор на нито един журналистически въпрос, зададен му в кулоарите на парламента. Малко преди началото на пленарното заседание групата на “Има такъв народ” пристигна с автобус пред сградата на парламента. Депутатите на Слави влязоха демонстративно през парадния вход. Изглеждаха като облечени в униформи - всички мъже с черни костюми и черни брандирани с логото на “Има такъв народ” маски.

Депутати от “Демократична България” пък си пуснаха снимки във фейсбук как отиват на работа с градския транспорт.

На влизане в парламента номинираният за кандидат-премиер на ГЕРБ Даниел Митов прогнозира, че осигуряването на подкрепа за правителство ще е трудна задача.

Точно в 9 часа най-възрастният депутат - Мика Зайкова (на 79 г.) удари първия звънец. И разчупи напрежението с лапсуси, но и с ненатрапчив хумор. Последва клетва на депутатите и решение болни и карантинирани заради COVID да се закълнат и да участват в заседанията онлайн. Слави Трифонов, както и още двама депутати от “Има такъв народ” - Андрей Михайлов и Галя Бърдарска, Тодор Тодоров от ГЕРБ и Халил Летифов от ДПС се появиха на екран в пленарната зала. Единствено Атанас Костадинов от БСП не успя да се закълне като депутат, тъй като бил в болница.

В словото си пред парламента президентът Румен Радев потвърди прогнозата на “Труд”, че няма да се бави с консултациите за съставяне на нов кабинет. Той обяви, че в понеделник ще разговаря с парламентарните групи по темата. Няма проблем още във вторник в ръцете на Даниел Митов да се окаже първия проучвателен мандат.

След словото на държавния глава Мика Зайкова обяви, че е депозирана оставката на кабинета. Обичайната практика е тя да се внася лично от премиера.

Встъпителните изказвания от името на различните политически сили показаха, че тонът ще е остър, желанието за реванш от партиите на протеста, които влязоха в парламента - неутолимо, а ГЕРБ ще са дразнителят и поддържащата тонуса партия в НС. Най-дълго се оказа изказването на коалицията, от която нищо не зависи и чиято парламентарна група може да се разпадне още през първата седмица. Става въпрос за “Изправи се! Мутри вън!”

Гласуването на председател на НС бе знаково за позиционирането на партиите в 45-ото НС. Положението се оказва “всички срещу ГЕРБ”, а кандидатът на “Има такъв народ” Ива Митева-Рупчева спечели със 163 гласа срещу претендентът на ГЕРБ-СДС Цвета Караянчева, зад която застанаха единствено депутатите от нейната парламентарна група. Има Митева призова за диалог и връщане към принципите на парламентаризма и правовата държава. Зам.-председатели на парламента ще са Цвета Караянчева (ГЕРБ), Виктория Василева (“Има такъв народ”), Муккадес Налбант (ДПС), Кристиян Вигенин (БСП), Атанас Атанасов (“Демократична България”), Татяна Дончева (“Изправи се! Мутри, вън!”.

Тежката артилерия на ГЕРБ Десислава Атанасова ще е шеф на групата ГЕРБ-СДС, Тошко Йорданов на “Има такъв народ”, Корнелия Нинова на БСП, Мустафа Карадайъ на ДПС, Христо Иванов на “Демократична България”, а Мая Манолова на “Изправи се! Мутри вън!”.

 

Татяна Буруджиева, политолог, пред “Труд”: От ИТН оставиха отворена вратата за бързи нови избори

 

Заявките, които чухме от парламентарната трибуна и гласуването за председател на 45-то Народно събрание, ясно показаха, че е възможно парламентът да работи.

Дали ще се състави правителство и колко дълго то ще просъществува, все още остава неясно.

Виждаме оформящата се лидерска роля на “Има такъв народ” (ИТН) по отношение на партиите, които влязоха с протестен и наказателен вот. И желанието на останалите три партии на ГЕРБ, ДПС и БСП да не създават проблеми във функционирането на парламента.

Трябва да се фокусираме върху това, което казаха от ИТН. А те казаха нещо много кратко, заявиха едни приоритети, които са свързани основно с изборното законодателство. За сега от ИТН оставят отворена вратата за едни бързи нови избори.

Това, което заявиха от ИТН, може да се свърши буквално за 2 до 3 седмици от парламента, при положение, че те имат ясни текстове, законопроектите са подготвени и се говорят не само от тях.

 

Борислав Цеков, доктор по конституционно право, пред “Труд”: Това ще бъде най-кратко съществувалото НС след 1989 г.

Моята прогноза е, че 45-тото Народно събрание ще бъде най-кратко съществувалият парламент след 1989 година. Прекалено разнопосочни и непримирими са разнородните фракции в пленарната зала.

 

Нищо изненадващо нямаше в заявените позиции на техните представители, но най-тъжното е, че никой не постави ключов акцент върху най-важните проблеми - икономиката и доходите на хората.

Положителното, което видях през първия ден е, изборът на Ива Митева за председател на парламента. Дори и да се сформира правителство, очевидно ще бъде заредено с хронична нестабилност и ще бъде плод на задкулисни договорки. Обикновено, когато политиците не могат да решават злободневните проблеми на нацията, започват да търсят отдушник в Конституцията.

Конституцията нито е причина за най-тежките проблеми на България -бедност, корупция, нито пък промени в нея ще решат тези проблеми. Затова е добре народните представители да се концентрират върху това, което очакват гражданите.

 

Доц. Антоний Гълъбов, политолог, пред “Труд”: След 1 година може да се върви към Велико народно събрание

Имаме ясно определена опозиция, но нямаме ясно определено управляващо мнозинство. Гласуването антиГЕРБ не показва профила на управляващото мнозинство. Ясно е, че ГЕРБ със стабилния си брой народни представители и с опита си, организирано ще се оттегли в опозиция. Докато структурирането на управляващото мнозинство все още не е факт. Шансовете за съставяне на правителство не са толкова лоши, колкото изглеждат. Имали сме състави на парламента с възможен само един мандат. Тук са възможни за сега поне два от три проучвателни мандата - както от ИТН, така и ако президентът Радев наистина е добронамерен и има желание да просъществува това Народно събрание, мандат да бъде даден на “Демократична България”. Като продължителност ще зависи от постигането на един много ясен дневен ред на България в продължение на 1 година. При всички положения говорим за тип програмно правителство. И евентуално след 1 година, ако се постигне съгласие за промени в Конституцията, да се върви към Велико народно събрание, но след много сериозни обществени консултации.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика