Героите на аферата „Хелп Карма“

Скрийншот от страницата на "Хелп карма" в интернет

Прокуратурата разследва платформа и фондация за злоупотреби с дарения

Какви заплати си раздават 17 или 18 служители в платформата за дарения “Хелп Карма”? Дали достигат от 19 000 лв. до 40 000 лева на месец, а за някои “по-специални хора” - и до 80 000 лв., когато получат личен заем?

Проверка по тези твърдения започна Софийска районна прокуратура, но скандалът, започнал от журналистическо разследване на Би Ти Ви, се разраства. Защото платформата “Хелп Карма” и едноименната фондация, които съществуват от ноември 2017 г. са събирали и още събират дарения за повече от 2000 каузи. Над 90% от тях са медицински - за деца и хора на различна възраст, които се нуждаят от лечение, а от март т. г. е обявена и кампания за подпомагане на болници и лекари със защитни средства срещу заразата COVID-19.

Известните до момента факти са, че през платформата за 2 години 4 месеца са преминали 21 млн. лв., от които до хората в нужда са достигнали 13,5 млн. лв., а по сметките има около 5 млн. лв. От фондацията твърдят, че за издръжка на персонала заделят 5,6% от всяка дарена сума. Възнаграждения на служителите на фондацията през 2018 г. достигат до 214 000 лв., а през 2019 г. - 713 000 лв., което излиза от 8 до почти 9% от всички постъпили през съответната година дарения.

Прокуратурата проверява и твърдения, че отчитани по документи дейности, които са поемани и плащани от НЗОК. Лекари пък научават от тв екрана, че са включени в Медицински съвет към фондацията, който да дава становища по дарителските кампании. Във фейсбук от фондацията обявиха, че в най-скоро време ще излязат със становище по скандала, но до вчера това не се случи.

Ето кои до момента са героите на аферата „Хелп Карма“

Константин Кръстев

Основател на дарителската платформа “Хелп крма” и е председател на Управителния съвет на едноименната фондация. Той е бивш изпълнителен директор на фирмата за бързи кредити “Кредисимо” и по негови твърдения и към момента има дялове в дружеството.

От “Кредисимо” ЕАД обявиха, че Кръстев не заема длъжност в компанията и под никаква форма не участва във вземането на решения и управлението є, както и че нямат никакво отношение към професионалното му развитие, реализирани проекти и бизнес начинания.

На името на Кръстев се водят още 2 фирми - “Глобекс Колект” ЕООД, в която обаче е заличен като съдружник и “Адвенкос” ЕООД, на която е управител.

Според бившия евродепутат Николай Бареков, Кръстев е спонсор на партията на Христо Иванов “Да, България” и се готвел да влезе в листите им, но от организацията опровергават това.

Безспорно е обаче, че през платформата “Хелп Карма” са събирани дарения за концерта на протестърите на “Орлов мост” в края на септември. И досега не е ясно колко пари са събрани и платени за построяването на сцената, наем на уредбите и т. н.

Кръстев твърди, че работи безвъзмездно, но в “Хелп Карма” излиза и името Ивелина Маркова-Кръстева - мениджър. Има голяма вероятност тя да е съпругата му.

Славчо Славчев

Технически директор на “Хелп Карма” и всъщност неговите доходи са най-скандални на фона на целия IT отдел, който ръководи. Според отчетите средната заплата в отдела е била 3900 лв. през 2018 г. и 4800 през 2019 г.
Самият Славчев за 2 години във фондацията е получил над 770 000 като средно месечно доходите му възлизат на 26 000 лв., включително и за месеци, в които е бил неплатен отпуск. Директорът потвърждава, че била такава заплатата му. Освен това през декември 2019 г. шефът Кръстев му е “отпуснал личен заем” от 51 000 лв., за да си купи жилище, но Славчев не успял заради COVID кризата през март т. г.

Ралица Енева

Член е на Управителния съвет на “Хелп Карма”. Тя е майка на три деца, едно от които е Радо. Момчето страда от спинална мускулна атрофия и се лекува в САЩ, благодарение на организираната у нас дарителска кампания “Крила за Радо”. През 2014 г. 4-годишният Радо става едно от децата, подпомогнато от “Българската Коледа”.
Оттогава майката събира дарения за лечението на Радо, води и кампания в “Хелп Карма” и за помощи за пациенти със същия медицински проблем.

Не се смущава, че от сметката е за Радо е прехвърлила дарения и на кампанията за COVID-19 и нейното име е записано като дарител. Към момента не е ясно какви възнаграждения получава като член на УС на фондацията, казва за себе си само че има добър “лайфстайл”.

Набедиха проф. д-р Коста Костов

Името на известния пулмолог също бе замесено в аферата, доколкото фигурира в платформата “Хелп Карма” като член на т. н. Висш медицински съвет. Според твърдения на Ралица Енева от фондацията въпросният съвет, в който са посочени проф. Костов, доц. Наталия Чилингирова, д-р Росен Калпачки и д-р Рада Прокопова, се събира и заседава. В сайта се обявява, че тези лекари “гарантират за прозрачността и достоверността на медицинските кампании”. Оказва се обаче, че Члингирова, Прокопова и Калпачки изобщо не знаят за този съвет и че имената им са използвани от фондацията. Само проф. Костов знае, защото е втори братовчед на бащата на шефа на фондацията Константин Кръстев. Самият Кръстев казва, че е получил съгласието на професора да помогне, когато имат нужда по някой медицински случай. “Но досега не сме се допитвали - това е истината!”, признава шефът на „Хелп Карма”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България