Героите на драмата - Хърватия е на 1/4-финал на Мондиала след първите дузпи в Катар

Хърватия победи Япония и се класира на 1/4-финалите на световното първенство след драма с дузпи. Мачът завърши 1:1 в редовното време. В 8-ата минута Перишич стреля от малък ъгъл, но Шуичи Гонда изби. В 41-ата минута Даичи Камада извади топката в аут при опит за ответна атака. Две минути след това японците откриха резултата, след като Ритсу Доан центрира в наказателното поле, а Даизен Маеда вкара за 1:0. В началото на второто полувреме Камада можеше да поведе японците с два гола напред, но при удара му топката излезе в аут. В 56-ата минута отборът на Златко Далич изравни. Деян Ловрен центрира отдясно, а в наказателното поле Иван Перишич беше над всички и с глава разстреля Гонда за 1:1. След изравняването "Самураят" Уатару Ендо се опита да върне гол, но Ливакович успя да избие в ъглов удар. В 63-ата минута Гондо спаси и удар на Лука Модрич.

След последния съдийски сигнал последваха продължения. В 105-ата минута Каору Митома стреля силно след собствен рейд из защитата на Хърватия, но Ливакович спаси. В 120-ата минута Майер опита удар от границата на наказателното поле, но той излезе в аут. Последваха дузпи. Япония само веднъж бе изпълнявала дузпи на световни финали и бе загубила от Парагвай. При наказателните удари опитът си каза думата и хърватският вратар Ливакович спаси тези на Минамино, Митома и Йошида. За Хърватия точни бяха Влашич и Брозович, но Ливая пропусна, биейки в гредата. Последният 11-метров удар реализира Пашалич и класира балканците на 1/4-финал, който ще се проведе на 9 декември срещу Бразилия или Южна Корея.