Главният архитект на Столична община, Здравко Здравков: Запазваме чара на историческите сгради

Главният архитект на София Здравко Здравков посочи, че основната идея на разработката е да възстанови традиционната структура с нейните автентични коридори, които са се загубили във времето.

Подготвят специален режим за намеса спрямо обектите, които са определени като недвижимото културно наследство

Много постройки са неглижирани

Подготвят нов режим за опазване на обектите, които са определени като недвижимо културно наследство, така че да не се променя обликът на сградите и автентичността на градската среда. Това каза главният архитект на София Здравко Здравков на пресконференция днес.

Тя беше организирана от направление “Архитектура и градоустройство” и имаше за цел да представи проекта за актуализация на недвижимите културни ценности на част от територията на Столичната община.

Обектите, които попадат в обхвата на разработката, са разположени между бул. “Патриарх Евтимий”, ул. “Г. С. Раковски” и ул. “Граф Игнатиев”, улиците “Преспа”, “Шести септември”, “Хан Аспарух”, “Неофит Рилски” и “Струмица”.

“На тази територия целта беше да се създаде режим, който да покаже ценността на сградите, да определи допустимите намеси и да даде рецепта за изчистване на тази среда, защото наслагванията във времето са обезличили до голяма степен паметниците на културата посредством саниране, неправилно изградени огради, външни климатици и кабели. Така средата постепенно е изгубена”, каза главният архитект на София.

Обхванат е този район, защото е исторически оформен в сърцето на града, но и заради особените характеристики на тази територия, позната още като “Малките 5 кьошета”, която е едно от любимите места не само на софиянци, но и на посетителите на града.

Много от постройките обаче са оставени безстопанствено да се рушат от природата. Според архитект Здравков липсва отношение на сантимент към сградите.

“Паметниците на културата са една от болните теми и битката за тяхното запазване е една последователна задача, която трябва да свършим, защото сякаш има неглижиране от страна на собствениците. Нашата задача като администрация е постепенно да започнем да връщаме техния блясък”, обясни архитект Здравков. Към момента на територията на Столична община има общо 1720 паметници на културата - единични, групови и един, вписан в списъците на ЮНЕСКО - Боянската църква.

Списъкът с паметниците на културата, които са от национално значение, обаче не е обновяван повече от 30 години, заради което много сгради, които са културна ценност, остават незащитени.

Друг проблем е, че декларирането на голяма част от тези обекти е извършено в 70-80-те години на миналия век и в настоящия момент те са изцяло в декларационен режим. Това означава, че за тях не са завършени процедурите по обследване и показване на тяхната значимост, допълни архитект Здравков. Необходимо е тези намеси да бъдат определени чрез режим, за да не възникват въпроси дали е допустима намеса, защо се разрешава пристрояване, кой е компетентния орган и т. н.

В обособения район 14 сгради са паметници на културата, но 4 от тях са с неопределен режим за намеса. Други 7 сгради са със свален статут, а още 9 продължават да са обект на проучване. Идеята на разработката е да се възстанови традиционната градска структура с връщане на автентичните коридори, които са загубени във времето, но най-важно е да се върне статутът на сградите на недвижима културна ценност, заяви архитект Здравков.

Основното предложение е да бъдат довършени производствата на сградите, които са вече декларирани, връщане на свалените статути и съответно защита на тези сгради без статут, уточни той. Идеята е да се запази обликът на съществуващото застрояване чрез специфични изисквания при оформянето на пространството. Режимът е консервативен, посочи архитект Здравков.

Предвидените мерки включват изчистване на наслагванията, които са се получили през времето, спазване на задължителен стандарт за фасадите, ограничено поставяне на рекламни елементи, специални изисквания за пътните настилки и оформянето на тротоарите, както и възстановяване на озеленяването. Така сградите няма да бъдат компрометирани и ще запазят чара си.

“Режимите ще дадат възможност за всяка една сграда да има определени изисквания по отношение на цялостната градска среда като визия. Режимите са огромен инструмент да подреждаме нещата в един по-качествен вид”, заключи главният архитект на София. Той посочи, че очаква задачата да бъде довършена съвместно с екип на Министерството на културата.

Има конкретни предписания с действия

Къщата с ягодите ще остане автентична

Ако Къщата с ягодите се събори и преизгради, няма да е автентична, защото сградата няма да е изградена от същите материали.

На пресконференцията беше потвърдено също, че и емблематичната “Къща с ягодите” ще запази автентичността си. За нея има заповед на кмета на София Йорданка Фандъкова и са направени конкретни предписания с действия по представения вече проект от собственика, припомни архитект Здравков.

“Собственикът ни уведоми, че е изпълнил дейностите, които включваха укрепване на покрива и поставяне на улуци, но трябва да се уверим, че е направено всичко и сградата е запазена в същия вид”, допълни той. По думите му, ако “Къщата с ягодите” се събори и преизгради, няма да е автентичната сграда, защото няма да е изградена от същите материали. Вече имаме примери с “Двойната къща”, “Кристал Палас” и “Гранд хотел”, които наподобяват старата постройка, но не е запазена автентичността, каза главният архитект на СО. “Не е работата да се прави бутафорно строителство, а да се покаже как се запазва и какво е отношението към автентичната субстанция”, обясни Здравков.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони