Главният редактор на "Труд" Петьо Блъсков: Никакво политизиране на трагедиите на пътя

Трудно е да се говори, когато са си отишли толкова хора. Сигурно ще има разни проучвания, експертизи, но смъртта мина с косата и ги отнесе. Най-ужасната част от трагедията е, че са си отишли 12 деца.
Имаше наредба след трагедията в Лим, в която се казваше, че превозът на деца в тъмните часове на денонощието се забранява, тук това не е спазено. Пишем наредбите, а после дечицата си отиват. Дълбоко съжалявам за инцидента. Това коментира пред телевизия Bulgaria ON AIR главният редактор на вестник “Труд” Петьо Блъсков.

При такива ужасяващи трагедии медиите са поставени в много трудна ситуация. От една страна хората искат да научат всичко за събитието, а от друга страна е толкова трагично, че съобщаването на всичко те вкарва в много трудна ситуация. В тази ситуация за репортера тук е високият професионализъм, изисква се баланс, спокойствие и разум, коментира Блъсков.

Защо веднага почнахме да си ругаем държавата, колко ни били лоши пътищата, колко ни било лошо това и онова, попита той и призова за малко смирение. "Не бива да се използват жертвите на пътя в политиката, това е абсолютна гадост", допълни той. 

В 70-те години на миналия век в България загиваха 1200 - 1300 души в автомобилни катастрофи, сега загиват 600 - 650 годишно. Два пъти по-малко загиват сега, при положение, че имаме пет пъти повече автомобили и може би двойно увеличение на средната скорост. Трендът не е толкова тъжен, но един човек да загине - трагедията си е трагедия, подчерта Блъсков.

Главният редактор на "Труд" очерта проблемите у нас - млади хора се качват зад волана, колите са бързи, мощни, шофьорски курсове са доста назад от изискванията. И призова: "Никакво политизиране на трагедиите на пътя. Такава трагедия не трябва да се вкарва в политиката, защото това е ужасно".

Относно преговорите за съставяне на нов кабинет, главният редактор на "Труд" заяви: "Хубаво, нека направят кабинет, няма лошо. Не видях нови хора, като изключим тези от ПП. Не видях нищо сериозно в цялата тази работа, стари приказки, стари оценки". 

Днес се изприказваха приказки за законовата държава, за правосъдие. Този народ и тези политици оглушаха ли, ослепяха ли? Имаме човек, който е преизбран за президент и е нарушил Конституцията и друг, който също наруши Конституцията. След като тези двамата си се разхождат, правят правителства, стават президенти, а после прокурорът е виновен, прокуратурата, съдът. Нямам нищо против тях, но това са доказани факти. Въпросът е защо всички мълчат? Те са престъпници, нека останем настрана литературата и благите приказки, коментира Блъсков.

Размахва се една дума - "корупция". Корупцията е част от световния икономически механизъм. Каква е разликата между световната и нашата – световната корупция произвежда, а нашата е консумативна, не произвежда. Трябва да си усъвършенстваме корупцията, да я модернизираме, коментира още главният редактор на в. "Труд".

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България