Гласуват изборен кодекс за една нощ

На първото си заседание правната комисия в НС обсъди шест проекта за промени в Изборния кодекс.

Правна комисия обсъди шест проекта

ЦИК да се назначава с указ на президента, предлагат от партията на Трифонов

Няма готовност за е-вот

Изборен кодекс не се приема за една нощ. Това заяви председателят на 45-ото Народно събрание Ива Митева по време на първото заседание на правна комисия в НС. За обсъждане бяха предложени 6 проекта. Мая Манолова и адв. Николай Хаджигенов от “Изправи се! Мутри вън!” участваха с авторски промени.

Ива Митева припомни, че промени в основни алинеи не може да се правят една година преди изборите. Тя бе категорична, че със законопроекта си за мажоритарно гласуване в два тура ГЕРБ искат да ги предизвикат. “Категорично искам да заявя, че ние сме за мажоритарна изборна система, но не по този начин”, заяви Митева. Нейната партия - ИТН ще запише, че пропорционалната изборна система ще се прилага до първите редовни избори за НС.

Атанас Славов от “Демократична България” заяви, че от дебатите разбира, че все още не е време да се приемат текстове за дистанционно гласуване и гласуване по пощата.

Депутатът от ДПС Хамид Хамид също се съгласи, че законодателство не се приема за една нощ, което важи и за изборните правила. Трябва да бъдат подменени онези изборни правила, около които има доста по-широк консенсус, да не се променят технологията на гласуване и политическата система като начин на гласуване, подчерта Хамид.

ДПС ще подкрепи видеонаблюдението на изборите, увеличаване на избирателните секции в чужбина и машинното гласуване.

От “Има такъв народ” са внесли два законопроекта и предлагат избирателните секции извън страната да се образуват, където има дипломатическо или консулско представителство или при наличие на не по-малко от 40 избиратели, подали заявление. От партията на Слави предлагат ЦИК да се състои от 15 членове и да се назначава с указ на президента след публични консултации. Групата на “Демократична България” е против това президентът да назначава ЦИК.

Партиите на протеста търсят най-голям борец срещу ГЕРБ

Пълна лудница в парламента

“Росенец” влезе в две подписки

В третия работен ден на 45-то Народно събрание закипя безсмислен труд. Час и половина поне отнеха политическите декларации, в които т. нар. “партии на протеста” и БСП спориха за това, кой е бил по-редовен участник в дните на недоволството през лятото. Както и разправия, коя от новите формации е най-голям борец срещу ГЕРБ. “Няма политическа партия, която да иска да се докосне дори до ГЕРБ. Всеки в тази зала, който е извън ГЕРБ, трябва да знае, че ако гласува каквото и да е с ГЕРБ, ще бъде предател към гражданското общество, тук няма поле за размисъл”, каза зам.-председателят на “Има такъв народ” Тошко Йорданов.

Председателят на БСП Корнелия Нинова обясни от трибуната, че в предишния мандат червената парламентарна група е искала пет пъти вот на недоверие на правителството на Бойко Борисов. А сега новите партии в пленарната зала не искат “протегната ръка на БСП срещу модела ГЕРБ”.

“Ние казахме, че искаме промяна, а това означава, че трябва да се детронира ГЕРБ от властта”, заяви Йордан Цонев от ДПС.

Изведнъж се оказа, че има не едно, а две предложения за създаване на комисия за “Росенец”. Докато от “Демократична България” събираха подписи за анкетна комисия за случая с резиденцията на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, от ГЕРБ обявиха, че вече са събрали необходимите 48 парафа. Но веднага бяха обвинени от председателя на ДБ Христо Иванов, че са им откраднали заявката за “Росенец”.

Някои от новите депутати пък се чудеха, защо трябва да се сформира анкетна комисия за “Росенец”, при положение, че плажът на “Росенец” вече официално е плаж и е в кадастралната карта като крайбрежна плажна ивица, след като окончателно на 11 март т. г. Върховният административен съд остави в сила определението на Бургаския административен съд по казуса.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика