Глобалното хранилище за семена – съвременният Ноев ковчег

Представете си ядрен апокалипсис, трета световна война, съвременна форма на чумата, удар от метеорит, мощно земетресение , климатични катастрофи – лоши сценарии за бъдещето на света, които в даден момент може и да се случат. Запитвали ли сте се каквo би станало с нас – хората, а с природата, растенията, животните. Как светът ще започне новото си начало? Кой ще отвори  нова глава в човешката история? Няма как да знаем отговорите на тези въпроси, но можем да се подготвим за евентуално изчезване на всички видове от лицето на Земята, като днес, положим усилия, за да има утре. 

Глобалното хранилище за семена в Норвегия е отговор на призива на международната общност да осигури възможно най-добрата гаранция за безопасност на разнообразието на културите в света, а идеята за подобно съоръжение датира от 80-те години на миналия век. Въпреки това, едва с влизането в сила на Международния договор за растителни генетични ресурси за прехрана и селско стопанство и на договорена международна правна рамка за опазване и достъп до разнообразието на културите, трезорът става практическа възможност. 

Далеч на север, където властва вечния лед, на 1300 км отвъд Арктическия кръг, се намира най-голямото сигурно хранилище за семена в света, открито от правителството на Норвегия през 2008 г. Банката се финансира изцяло от норвежкото правителство, като важната отговорност за операциите е възложена на Министерството на земеделието и храните. То координира ежедневно работата на Норвежкия генен ресурсен център и Световния тръст за разнообразие на културите.

Трезорът е вкопан в планински склон близо до село Лонгиърбиен, Свалбард. Свалбард е група от острови на почти хиляда километра северно от континентална Норвегия. Отдалечено по всички стандарти, летището на Свалбард е най-северната точка в света, обслужвана от редовни полети - обикновено по един  на ден. Близо четири месеца в годината островите са потънали в пълен мрак. Вечният лед и дебелите скали гарантират, че дори без електричество пробите остават непокътнати. Тук се изпращат семена от цял свят с цел безопасно, сигурно и дългосрочно съхранение в студените и сухи ледени скални „трезори“. 

Сградата е проектирана за практически безкраен живот. Чрез изграждането на трезора на 130 метра в скалата и на 130 метра надморска височина, съоръжението е здраво защитено срещу външни опасности и последици от изменението на климата.  За да се влезе в хранилището се преминава през пет врати, заключени с код. Температурата на хранилището е -18 С, която се счита за оптимална за съхранение на семената хиляди години.

Семената се пренасят в трезора, опаковани в щайги, всяка от които съдържа максимум 400 вида семена. Касите са запечатани от генната банка, която депозира семената, а пробата от семена обикновено се състои от около 500 семена, запечатани в херметична алуминиева торбичка. Запечатаните щайги и се подреждат върху високи рафтове в трезора. Хранилището има капацитета да съхранява 4,5 милиона различни видове семена и така може да съдържа дубликати на всички уникални типове семена, съществуващи в момента в многото генни банки по света, и ще може да побира нови типове семена събрани в бъдеще. Към днешна дата хранилището разполага с 93 регистрирани вложителя и 1 194 944 вида семена. 

През 2014 година България е петата европейска страна, която изпраща семена на глобалната банка в Норвегия. В пратката присъстват семена от пшеница, ечемик, царевица, бакла, леща и др.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл