Гнездо на протестъри разтурват с подписка

По 4 лв. на квадрат плащат грантаджии за имот на пъпа на София

Подписка за превръщането на Червената къща в музей на патриарха на българската скулптура Андрей Николов е внесена от общественици, интелектуалци, творци, министри и депутати в Министерството на културата и Националната художествена галерия. Въпросната сграда е на ул. “Любен Каравелов” 15. През последните близо 20 години тя е стопанисвана от фондация “Гъливер клиринг хауз” и се прочу като средище на протестъри.

Оказа се, че фондацията от 2013 г. плаща по 4 лева за квадратен метър на месец за къщата на пъпа на София, научи “Труд” от шефа на Националната художествена галерия Слава Иванова, която отговаря за имота. Според наемателите – фондацията “Гъливер клиринг хауз”, мястото е “културно средище”, но това не изпълнява волята на дарителите, имотът да се превърне в музей на скулптура Андрей Николов. Къщата е паметник на културата от национално значение.

Един от инициаторите подписката – председателят на Федерацията за защита на потребителите Емил Георгиев заяви пред “Труд”, че инициативата е получила голяма подкрепа.

“Не е ясно къде е сбирката от скулптури на Андрей Николов в момента”, коментира пред “Труд” Георгиев. Той твърди, че сградата се ползва основно от “протестъри и грантаджии”, които правят своите сбирки там. Георгиев обяви, че наемателите получават пари от “Америка за България”. Тя финансира редица неправителствени организации, стоящи зад протестите срещу всяко българско правителство през последните 10-15 години.

Сегашният петгодишен договор за наем с “Гъливер клиринг хауз” изтича през юни.

Преди сегашният договор е имало друг, с който всъщност Червената къща е дадена на фондацията. Той е подписан през 2000 година от тогавашния министър на културата Емма Москова, която без търг и конкурс харизва имота. Единственото условие е наемателят да ремонтира сградата.

Срещу реконструкцията, реставрацията и оборудването на зданието с площ от 965.78 кв. м. “Гъливер клиринг хаус” имат право да го ползват 10 години, след което трябва да започнат да плащат наем.

От фондацията твърдят, че ремонтът е струвал 746 000 лева. Обърнато в наем, това прави по 6.45 лева на квадратен метър месечно за първите 10 години.

През 2011 година договорът с “Гъливер клиринг хаус” изтича и Министерството на културата и НХГ обявяват конкурс за наемател, който да плаща по пазарни цени.

Тогава от фондацията започват кампания, с която внушават, че държавата иска да им отнеме имота, който те са превърнали в място, където развиват културни дейности.

След редица спорове и твърдения, че исканият наем е твърде висок, все пак договорът е сключен с фондацията, която продължава да ползва сградата като център за “култура и дебат”.

“Труд” потърси за коментар по договора за наем и ръководството на фондацията. “Днес е национален празник, а в момента пътувам и не мога да отговарям по телефона, изпратете ми имейл с въпросите си”, отговори пред “Труд” Цветелина Йосифова съосновател и председател на Съвета на учредителите на фондация “Гъливер клиринг хауз”. След това заяви, че няма възможност да отговори на въпросите до редакционното време.

Досие

Кой е

Андрей Николов

Андрей Николов е един от най-именитите български художници и е наричан патриарх на българската скулптура. Роден е на 29 април 1878 г. във Враца в бедно семейство на обущар. Учи в първия випуск на новосъздаденото в столицата Държавно рисувателно училище. Преподавателят му Борис Шатц препоръчва Андрей да бъде изпратен да учи с държавна стипендия в Париж. Там той веднага се записва в ателието на известния скулптор Антоан Мерсие. Така българинът се оказва в кръга на най-изявените европейски творци.

В началото на Първата световна война Николов е командирован от Министерството на културата в Рим, където заминава със семейството си. От 1915 до 1926 г. излага творбите си в Годишната римска изложба. През 1922 г. е избран за член на журито на изложбата.

Александър Стамболийски го посещава в Италия. Впечатлен от работата му, приканва Николов да се завърне в България. Той приема и става преподавател в Художествената академия в София от 1931 до 1940 г. Умира през 1959-а година.

Академик Светлин Русев пред “Труд”:

Нормално е къщите на творците да бъдат техни паметници

Червената къща все пак си извоюва място в културния живот на столицата. Сградата на ул. “Любен Каравелов” 15 е строена от скулптура Андрей Николов за негово ателие.

Преди години имаше дело, което беше водено от един новоизлюпен наследник, но на делото никой не беше отишъл – нито от министерството, нито от галерията и поради тази причина наследникът беше спечелил. След това Червената къща му беше предоставена на въпросния наследник, който известно време се разпореждаше с нея.

Нещата се пропукаха и не знам до каква степен тенденциозно или не, къщата беше съвсем занемарена.

Когато фондацията “Гъливер клиринг хауз” се нанесе в Червената къща бе направен много сериозен ремонт, но условието беше, там да има и музей на Андрей Николов. Аз самият с Ники Бошев, а Весела Ножарова беше уредник, подредихме работи на Андрей Николов, преди изобщо да започнат функциите на Червената къща. Весела Ножарова беше един от първите служители на Червената къща. Тогава беше отделено едно пространство, където бяха изложени скулптори на Андрей Николов. След това разбрах, че Националната галерия ги е прибрала, че нямало кой да ги пази. До онзи момент имаше знак, че това е все пак ателието на Андрей Николов

Основната драма е, че имаше решение за няколко къщи-музеи. Тогава аз вече не бях в Националната галерия, но наследниците настояха аз да направя експозицията със специално разрешение на министерството. Преди промените аз организирах тази експозиция, но след това абсолютно всичко се занемари. Докато бях директор на Националната галерия идеята беше на следващ етап да бъде направено ателието на Андрей Николов в къща-музей. Нормално е ателиетата, където са майсторили и  Иван Лазаров, и Андрей Николов, да бъдат паметници на тези автори.

Щедрост

Задгранични спонсори има фондацията

Проверка на “Труд” показа, че наемателят “Гъливер клиринг хауз” е получател на грантове от “Америка за България” за Червената къща. Има траншове от 49 867 евро и 167 150 лева.

Отделно фондацията получава пари от други международни НПО: 43 317 лв. от Тръста за гражданско общество в Централна и Източна Европа, 24 575 лв., от американския “Джърман Маршал фонд”, 277 000 лв. от Институт “Отворено общество”.

Основатели на “Гъливер клиринг хауз” са Цветелина Йосифова и Десислава Гарилова. Втората е жена на политинженера и създател на Центъра за либерални стратегии (ЦЛС) Иван Кръстев, близък до Иво Прокопиев. А шеф на консултативния съвет на фондацията е адвокатът Йонко Грозев, който работи в ЦЛС.

Подкрепа

Министри

се включиха в кампанията

Кралев и Ангелкова са в подписката

Министърът на туризма Николина Ангелкова и колегата й от спортното ведомство Красен Кралев също са се включили в кампанията за превръщането на Червената къща в музей, разбра “Труд”. Освен тях подписи са положили депутатите Данаил Кирилов, шеф на правната комисия, Десислава Атанасова, Волен Сидеров, председател на ПГ на “Обединени патриоти” Десислав Чуколов, Даниела Савеклиева, Тома Биков, Красимир Велчев, зам.-председател на парламентарната група на ГЕРБ, доскорошния началник на парламента Димитър Главчев и други.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България