Големият бариерен риф умира

Трябва да спасим поне екологичната му функция

Оцеляване в глобалното затопляне

Кораловите рифове по целия свят страдат от обезцветяване, което води до повишаване на температурата на водата в условията на глобалните климатични промени. Например, Големият бариерен риф в Тихия океан миналата година преживя третото си масово обезцветяване за 5 години - след като най-високата температура на океана беше регистрирана през февруари 2020-а. Изображенията показват, че 25% от рифа са били силно обезцветени, а други 35% са умерено обезцветени. За първи път в историята северната, централната и южната част на рифа бяха едновременно засегнати.

Работата е в това, че когато океаните станат твърде топли, коралите, които са варовити органогенни геоложки структури, образувани от колониите коралови полипи и някои видове водорасли - губят своите разноцветни микроводорасли Symbiodiniaceae. А те пък живеят в техните тъкани и им служат като храна. Това кара коралите да се обезцветят и да умрат от глад с течение на времето.

Австралийският учен Патрик Бъргър със свои колеги се чудят как коралите могат да оцелеят в по-топлите води като увеличат термичната устойчивост на техните симбиотични водорасли.

Според изследването, публикувано в списанието Science Advances, екипът е изолирал микроводорасли от коралите и ги е отглеждал в специализирана лаборатория. Използвайки техника, наречена „насочена еволюция“, те подлагат култивираните микроводорасли in vitro на по-високи температури до 31°C, в продължение на четири години. В резултат на това водораслите са развили генетични промени и са успели да се адаптират към живота си в по-горещи условия.

Бъргър отбеляза, че борбата с изменението на климата все още е най-важният начин за спасяването на рифовете, но учените разработват и „изкуствени“ методи за защита на коралите - в случай, че човечеството не успее да намали емисиите на парникови газове и да забави глобалното затопляне.

Още през май 2017 г. експертите заявиха, че планираните мащабни мерки за спасяване на Големия бариерен риф до 2050 г. няма да доведат до резултати. Експертите заявиха, че няма да е възможно да спасим рифа и си струва да се съсредоточим върху запазването поне на „екологичната му функция“.

(Превод - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения