Горивата по-евтини, но плащаме повече

Отстъпката от 25 ст. на литър гориво да отпадне от началото на 2023 г. планира служебното правителство.

 

Цената на руския петрол се понижи след санкциите на ЕС

Ваучери може да получат само най-бедните, хората от средната класа без отстъпка

Бензинът е средно 2,81 лв. за литър

Горивата може да бъдат по-евтини в началото на 2023 г., но за да напълним резервоара на колата, ще трябва да плащаме повече заради отпадане на отстъпката от 25 ст. на литър.

Поевтиняване на горивата в страната за предстоящите Коледни празници очаква председателят на Българската петролна и газова асоциация Живодар Терзиев. “Котировките на петрола са с тенденция към намаляване. По всичко личи, че може би ще посрещнем Коледните празници с цени по колонките на българските бензиностанции по-ниски от тези през ноември”, заяви Живодар Терзиев.

От понеделник, 5 декември, влезе в силата забраната за внос в ЕС на руски нефт. В резултат цената на петрола сорт Брент нарасна с над 2,3% и в следобедната търговия в понеделник достигна 87,92 долара за барел. България обаче получи изключение от Европейската комисия и може да получава руски петрол до края на 2024 г. Цената на руския петрол Уралс, който използва рафинерията в Бургас, се понижи с над 8% до 63,85 долара за барел. В рамките на месец понижението на цената е с над 17%. Руският петрол е на рекордно ниска цена за последните 16 месеца.

Цените могат да тръгнат нагоре след Нова година, но това ще зависи от много фактори, каза Живодар Терзиев пред БНР. Той обясни, че от 1 януари бензиностанциите няма да дават помощ­та от 25 ст. на литър гориво, които сега отпуска държавната хазна. Служебното правителство обмисля да има подпомагане заради високите цени за горивата, но помощи да получават само най-бедните. Това означава, че средната класа в страната и въобще всички, които всеки ден пътуват с колата си до работното място, няма да получават помощи. Щом човек работи, значи получава някакви доходи и няма да ползва отстъпка за горивата. Мотивът на служебното правителство е, че досега отстъпаката е ползвана от хора с много високи доходи, затова отстъпка няма да има за никой. Вместо помощ за работещите хора, за да отиват на работа с колата си, служебното правителство обмисля помощи за социално слабите, за да ползват градския транспорт.

Средната цена на дизела е 3,24 лв. за литър, а 54 ст. от тях са ДДС. Средната цена на бензина е 2,81 лв. за литър, от които 47 ст. са ДДС. Оказва се, че всеки шофьор плаща повече ДДС заради скъпите горива, но според служебното правителство не всеки трябва да получава отстъпка. Същевременно фирмите получават компенсации за скъпия ток без значение каква печалба имат.

 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари