Гребец, щангист и изкусен фотограф е начело на УНГ-отделението в болницата в Горна Оряховица

​​​​​

Д-р Стоян Стоянов пише дисертация и е разработил специални комбинирани капки за нос и гърло

Д-р Стоян Стоянов, който преди 4 години оглави УНГ- отделението в МБАЛ "Свети Иван Рилски" в Горна Оряховица е не само един от водещите специалисти по отоларингология в България, но е и изключително колоритна личност. Като изключително търсен медик, той прави прегледи в Пловдив и в Бургас. Въпреки натоварения график и пътуванията, лекарят намира време за спорт и хобита. Освен това 59-годишният доктор е в процедура на изготвяне и защита на дисертация на тема "Злокачествени тумори на хипофаринкса" заради дългогодишни наблюдения и опит.

"Материята е специфична, касае малки зони от гръкляна до ларинкса. Не мога да кажа, че раковите заболявания през последните 20 години е по-голяма в сравнение с преди това. Тенденцията се запазва в стационарни граници. Средно по около 60-70 души на 100 000 население са новооткритите случаи на заболели от рак годишно в страната. Лошото е, че повечето от тези пациенти търсят помощ, когато вече са в напреднал трети, четвърти или последен стадий от развитието на заболяването, при което смъртността е висока и възможностите са силно ограничени най-вече в хипофарингиалната зона, която е долната част на гърлото", споделя д-р Стоянов.

Друга зона, в която работи д-р Стоянов е вестибуларната сензорна система- тя е част от вътрешното ухо и централната нервна система. Това е дисциплина, с която се занимават лекари от специалностите Неврология и УНГ. Аномалиите се базират в нарушаване на оросяването на мозъка, което е подвластно на възрастта или т.нар.артериосклеротични процеси.

"Те обременяват структурата на паренхима на мозъка. Като се прибавят и други заболявания като диабет, високо кръвно налягане, затлъстяване, нарушен метаболизъм, генетични проблеми и процеси, стрес и лабилна нервна система, картината се усложнява. Тези субективни оплаквания от световъртеж, главозамайване, нестабилност, чувство за потъване, невъзможност да се задържи нормална походка в правилна посока, чувство за гадене, но без повръщане, безспорно дават отражение върху качеството на живот на хората. Изброените аномалии са доминиращи при жените.Лечението е бавен и продължителен процес", коментира началникът на УНГ-отделението в железничарския град, което е единственото във Великотърновска област.

Друго негово професионално предизвикателство е т.нар. горна дихателна система. Медикът подчертава, че голяма част от хората са с нарушение на метаболизма на веществата в лигавицата на носните и околоносните кухини. Тези случаи са съпътствани със силно изразени алергии. Лекуват се консервативно и оперативно като се прилага строго индивидуален подход и успехите са налице.

Като тенденция УНГ-специалистът посочва, че през последните години се наблюдава спад на патологиите, свързани със сливиците. През 80-90-те години на миналия век поголовно са били отстранявани, което днес се доказва, че не е особено правилно.

"Последиците от това лечение при много пациенти се изразява като усещане на буца в гърлото, трудно преглъщане и този дисконфорт ги кара да си мислят, че имат туморно образувание", казва д-р Стоянов.

Специалистът обаче успокоява, че има начини за благотворно повлияване на това усещане. Сега хората не боледуват от такъв вид увреждане на сливици, което да налага масовото им оперативното отстраняване и по думите на д-р Стоянов лечението на сливиците е въпрос на тънкост и на изкусност.

Практиката сочи, че по време на COVID-пандемията много хора след преболедуване са загубили вкуса и в повечето случаи обонянието си под въздействието на вируса.

"Възстановяването на обонянието е строго индивидуален процес. При някои пациенти възвръщането на това сетиво се случва след определен период от време, при други в частична степен, а при трети не се възстановява дълго време. Единственото средство, което използваме и знаем, че дава резултати при тези случаи, са кортизонови продукти. Обикновено хората се плашат като чуят за кортикостероиди. Наистина понякога тези продукти имат негативни прояви, но всичко зависи от правилната дозировка, продължителност на прилагане и точният избор на медикамент", уточнява специалистът.

Д-р Стоян Стоянов развива и активна дейност по диагностиката и повлияването на обструктивната сънна апнея.

„Повлияването на такива пациенти се осъществява в две насоки – оперативно, по преценка на специалиста и консервативно, чрез използване на СПАП-апаратура. Тези методи могат да повлияят максимално на хъркащите с апноични паузи /б.а.спиране на дишането по време на сън/ и съответно на последващите от това неблагоприятни за здравето на индивида явления“, обяснява началникът на УНГ-отделението в Горна Оряховица.

Той е категоричен, че страдащите от вредно тежко хъркане и спиране на дишането по време на сън, със съмнения за сънна апнея, е добре да потърсят специализирана помощ навреме. Сънната апнея е заболяване на горните дихателни пътища. Представлява отпускане на мекото небце и езика, в резултат на което се запушват дихателните пътища.

"Често подценявана и оставяна нелекувана, апнеята е изключително сериозно заболяване, криещо сериозни последствия за организма. Заболяването може да причини или усложни състояния на сърдечна болест, хипертония, захарен диабет тип 2, функция на черния дроб и още много други пряко свързани странични състояния.Лечението на сънна апнея в домашни условия се определя в зависимост от типа и стадия на заболяването. Симптомите са хъркане, различно изразена дневна сънливост с чести заспивания през деня, събуждане сутрин сутрин с пресъхнала уста и гърло, изразени в различна степен паметови и поведенчески нарушения, увеличаване на теглото. Средната възраст, в която се развива сънната апнея, е 40-50 години, най-вече при хора с наднормено тегло, с анатомични аномалии, като рискови фактори са тютюнопушене, употреба на алкохол и хипнотици“, предупреждава д-р Стоянов.

Лекарят с близо 30-годишен опит съветва пациентите да подхождат много сериозно към себе си и своите оплаквания. Не препоръчва да се лекуват със съвети от интернет, защото повечето са некомпетентни и неверни.

Опитният доктор е разработил ефикасен медикамент за лечение. Казва, че постига добри резултати с комбинирани капки за нос и гърло, които приготвя съобразно уврежданията на даден човек. През годините са доказали, че повлияват добре лигавицата и помагат на пациентите с носно-синусови страдания и алергични симптоми.

"Разнообразявам съставките, както наименование, така и като количество като се съобразявам с възраст, състояние на лигавица, степен на патология и т.н. Подходът е строго индивидуален", пояснява д-р Стоянов.

Той коментира, че в големите градове УНГ-специалистите са достатъчно, но в малките населени места са единици.
И като личност с разностранни интереси, не крие, че харесва индивидуалните спортове, свързани с активни физически натоварвания. Практикува академично гребане, плуване и вдигане на тежести. Дори е бил и доктор на националния отбор по плуване преди години.

Увлича се по художествена фотография и обича да снима природа, пейзажи, панорами, явления. Има страст към автомобилизма, поддържа пет коли.

Казва, че е идеалния шофьор, защото е денонощно трезвен. Никога през живота си не е пил кафе, алкохол, не е пушил цигари. Не крие, че води изключително атрактивен и динамичен начин на живот. Определя се като тип холерик по класификацията на Централната нервна система.

„И както казва жена ми: „Вечно включен в тока“, споделя през смях д-р Стоянов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони