Григор на първи финал за сезона

Григор Димитров стигна първия си финал за сезона. Най-добрият ни тенисист победи Давид Гофен с 6:3, 15:0 и отказ на съперника му заради нелеп инцидент в Ротердам. При опит да контрира воле от бекхенд топката рикошира в лявото око на белгиеца. Дори и 6-минутният таймаут не помогна на 7-ия в света да се съвземе, след което съдията на стола обяви оттеглянето на Давид.

Димитров отново демонстрира спортсменско поведение, като се притече на помощ на своя противник, а след двубоя бе разстроен и отказа да даде обичайното интервю на корта. Единственото каза, че в този момент от значение е окото на Давид и побърза да отиде да види своя приятел.

Победата бе осма за Григор срещу Гофен, като българинът има и една загуба от него. Именно в Ротердам миналата година, но на четвъртфиналите. Хасковлията за първи път в кариерата си достигна до сблъсък за титлата в холандския град, след като през 2013-а загуби единствения си полуфинал.

Снощи бе определен и неговият съперник между завърналият се под №1 в света Роджър Федерер (Швейцария) и Андреас Сепи (Италия). Досега Маестрото и Григор са играли 6 пъти, като българинът нито веднъж досега не е достиган до успех.

Според букмейкърите 36-годишният швейцарец е с най-големи шансове за титлата, като коефициентът е 1,33. Веднага след него се нарежда Григор Димитров с 5,00.

Още с класирането си на полуфинала Федерер се завърна на лидерското място в световната ранглиста. Той стана и най-възрастният №1 на планетата в този спорт, като измести от върха Рафаел Надал (Испания). Досегашният рекорд бе на Андре Агаси, оглавявал подреждането на 33 г. през 2003-а. Носителят на 20 титли от Големия шлем се завръща под №1 след 2012 г. а за първи път заема тази позиция преди 14 г.!

„Добре дошъл отново на върха“, поздрави Григор шампиона.