Григор спечели сражението с Рубльов към четвъртфинала на Ю Ес оупън

Григор Димитров се класира на четвъртфиналите на откритото първенство по тенис на САЩ, след като преодоля физически проблеми и опит за обрат на Андрей Рубльов, побеждавайки руския си съперник с 6:3, 7:6 (3), 1:6, 3:6, 6:3 след три часа и 40 минути на корта в Ню Йорк.

С достигането до четвъртфиналите Григор Димитров си осигури 400 точки за световната ранглиста и 455 хиляди долара от наградния фонд. Рекордното класиране на водещата българска ракета в Ню Йорк е полуфинал през 2019 след паметна победа срещу Роджър Федерер. Той не успя да стигне до мач за титлата след поражение срещу руснака Даниил Медведев.

Деветият в схемата Димитров изигра добър първи сет, който бе в голяма степен равностоен. Българският тенисист направи своя удар в четвъртия гейм на сервис на поставения под номер 6 Рубльов, печелейки първите три разигравания и достигайки до първия брейкпойнт в мача. Димитров го взе и поведе с 3:1, след което моментално отрази три разигравания за пробив на руснака.

Григор Димитров удържа аванса си до края и в затвори сета на собствено подаване, а в началото на втория поведе с 40:0 на подаване на Рубльов. Този път руснакът отрази трите разигравания за пробив и взе още две точки за 1:0. В четвъртия гейм дойде ред и на българина да се защитава с голям пасив, но той отрази трите шанса за пробив на Рубльов и изравни за 2:2.

Двамата си размениха по още един гейм на собствен сервис и след това дойде вторият шанс за Рубльов. Той получи разиграване за брейк в осмия гейм и се възползва за 5:3, но Димитров не се огъна и още в следващия гейм върна пробива за 5:5. В последвалия тайбрек Рубльов направи първия мини-пробив, но българинът спечели шест поредни разигравания за крайното 7:3.

Играта на Димитров обаче бе силно ограничена в началото на третия сет, когато той започна да получава схващания в десния крак. Здравословният проблем се отрази на движението му по корта, а Рубльов се възползва, реализира три пробива и спечели експресно с 6:1.

Това бе първи загубен сет за Димитров на турнира, след като по-рано той записа три категорични победи.

Руснакът продължи серията си във втория сет и спечели пети пореден гейм, този път на нула, но Димитров спря серията му с перфектно подаване. Третият гейм бе далеч по-оспорван и Димитров спечели първите три разигравания, получавайки и три възможности за пробив. Рубльов обаче ги отрази, последната с ас, след което взе още две точки за 2:1.

Димитров затвори собствения си сервис-гейм с ас и изравни за 2:2, но българинът допусна пробив за 2:4 и Рубльов задържа минималната си преднина до края на четвъртия сет. В този момент нещата не изглеждаха добре за Димитров и физически, и статистически. Българинът имаше пет аса и осем печеливши удара по-малко, а освен това бе допуснал три двойни и 14 непредизвикани грешки повече от съперника си.

Димитров обаче не позволи серията от лесни сетове за Рубльов да продължи. Българинът взе първите си две подавания и в четвъртия гейм получи разиграване за пробив, което спечели категорично за 3:1.

Успехът в четвъртия гейм означаваше, че Димитров трябва просто да оцелее на собствен сервис за окончателна победа. Той премина през първото изпитание с едно загубено разиграване, а във второто отрази два шанса за пробив на Рубльов и поведе с 5:2. Така се стигна до решаващия девети гейм, в който руснакът допусна две грешки и Димитров поведе с 30:0. Българинът позволи на Рубльов да играе само веднъж с топката в третия си сервис и получи три мачбола, реализирайки още първия с топка в мрежата на руснака.

"В първите два сета играх добре, но поради някаква причина тялото ми започна да се разпада. Знаех, че трябва да бъда търпелив и да си дам време, в което да преодолея проблема. Опитът си каза думата, а вдъхновението дойде от прекрасната атмосфера по трибуните", заяви той край корта.

"Винаги съм се опитвал да извличам максимално удоволствие от всеки мач на големите турнири. Преминах през няколко трудни седмици, но се стараех да се подобрявам във всяка ситуация, да извличам максимума", продължи най-възрастният активен участник в тазгодишния турнир.

"Чувствам се по-зрял, определено. Водя битка всеки един ден и опитът в нашия спорт е много важен. Точно това стана и днес. Този мач може би го губех преди пет или шест години. Всеки двубой ти предлага нови предизвикателства, а сега се опитах да бъда разнообразен. Да излизам на мрежата и така нататък", завърши той в ефира на Евроспорт.

Следващият съперник на Григор Димитров ще бъде излъчен от мача между американеца Франсис Тиафо и австралиеца Алексей Попирин. Двамата започват двубоя помежду си не преди 02:00 българско време тази нощ.