Гришо премина през грузинец за час и е на финал в София

Григор Димитров победи с 6:1 6:3 87-я в света Николоз Басилашвили и си осигури място на финала на турнира Garanti Koza Sofia Open. Двамата не бяха играли помежду си. Интересното за грузинеца е, че той отстрани двама поставени в основната схема на турнира - Доминик Тийм, който беше номер 1 и Мартин Клижан под номер 8.

За да достигне до полуфиналната фаза на първия официален турнир от подобно равнище пред родна публика, Гришо премина през Йержи Янович и Виктор Троицки. Стана ясно срещу кого ще играе победителят от мача. Това е 13-ят в света Давид Гофен, който преди часове победи миналогодишния шампион Роберто Баутиста Агут.

Първи сет

Григор бързо взе откриващи гейм в мача на нула, след силни сервиси. Басилашвили пък не успя да намери сервиса и позволи на Гришо да пробие още във втория гейм. Димитров очевидно беше под пара и за пет минути поведе с три гейма. (3:0)

Доминацията на българина продължи и той направи още един пробив за 4:0. Отново точно пласираните сервиси му донеса и аванса от 5:0. Грузинецът най-накрая се разписа в шестия гейм. (5:1). Хасковлията изпита трудности при подаването си и Басилашвили имаше две възможности за пробив при 15-40. Григор обаче успя да излезе от ситуацията и взе гейма, а с това и сета за точно 20 минути.

Втори сет

Басилашвили влезе във втория сет ударно и взе сервис-гейма си на нула след два ретура на Гришо в аут. Хасковлията отговори подобаващо, също с гейм на нула. (1:1). Той даде отпор при подаването на грузинеца, но след два удара, изкара в аут му даде гейма. (1:2) Равенството беше възстановено, след точни ретури на Димитров. Петият гейм беше изключително оспорван. Третият поставен в схемата Димитров имаше възможност за пробив, но пропусна да я осъществи. (2:3). Седмият решителен гейм отиде в сметката на Григор. Той проби Басилашвили и се доближи на два гейма до финала. Григор взе и осмия гейм и опря Багашвили до стената. (5:3)