Гришо триумфира в първия си мач пред родна публика

Първата ни ракета Григор Димитров победи Йержи Янович от Полша в първия си мач на високо ниво пред родна публика на турнира Garanti Koza Sofia Open. Димитров надви 203-сантиметровия поляк с 4:6 6:3 7:5 за 2 часа и 2 минути.

dsc_7749

20170209180344_img_1263-01

20170209175922_img_1251-01

Поставеният под номер три в основната схема на турнира Димитров беше посрещнат с бурни овации от 10-хилядната публика в зала "Арена Армеец". На голямото спортно събитие присъстваха служебният министър-председател Огнян Герджиков и певицата Лепа Брена.

Първи сет

Григор избра да сервира първи. Янович без притеснения започна с дълбоки ретури на точните сервиси на хасковлията и така стигна до точка за пробив. Димитров обаче я отрази и взе гейма. Янович взе по-лесно своето подаване. При втория сервис-гейм, Григор показа концентрация и бързо взе подаването си.

Четвъртият гейм беше слаб за номер 13 в света. След двойна грешка и аут, Григор беше пробит (2:3).

dsc_7798 dsc_7850 dsc_7842

Янович затвърди пробива си с добър сервис-гейм, в който не остави шанс на съперника да го притисне. (2:4). Димитров намали изоставането си, след като взе подаването си. (3:4). Топовният сервис на поляка със скорост над 220 км/ч остави безмощен Григор. (3:5). Хасковлията бързо върна услугата и с блестящ бекхенд по правата стигна до 4:5 гейма. Полякът отново използва серисът си и спечели десетия гейм, като това му донесе и първия сет.

Втори сет

Гришо отново беше колеблив първото си подаване. Удар с рамката на ракетата донесе на 203-сантиметровия му съперник точка за пробив, която беше отразена. Последва ас със скорост 179 км/ч от страна на българина. Геймът се усложни. След 8 минути, Григор успя да вземе откриващия гейм.

Янович взе много по-бързо подаването си (1:1). Димитров спечели третия гейм от сета, след дълбоки сервиси в тялото на Янович. Хасковлията продължи серията си и проби още в следващия гейм. Доминацията му продължи и той си осигури комфортно предимство от три гейма. (4:1).

dsc_7934

Янович взе петия гейм трудно. На почивката между разиграванията, той изрази недоволството си от публиката и самата атмосфера с думите "It feels like sh*t". Това обаче не попречи на Гришо да вземе следващия гейм. (5:2). Димитров затвори сета при 6:3.

Трети сет

13-ят в света Димитров даде сериозен отпор на поляга при първия му сервис-гейм, но грешка при бекхенд му попречи да пробие още в началото. (0:1). Гришо взе за малко над три минути своето първо подаване в третия сет. (1:1). Двамата играчи не допуснаха изненади и си размениха по гейм. (2:2).

dsc_7987

dsc_7983

Григор отново имаше проблем със спечелването на подаването си. Нашенецът не успяваше да стигне до две поредни спечели точки. Добрият форхенд му помогна да вземе гейма. (3:3). Шестият гейм беше много оспорван. Димитров постави под напрежение съперника си и имаше шанс за пробив, но отново удар с рамката на ракетата му попречи. Седмият гейм набързо бепе спечелен от Гришо. Янович също без напрежение спечели сервис-гейма си. (4:5)

Димитров взе на нула своето подаване и проби в десетия гейм. В единадесетия и последен гейм, Григор затвори мача и постигна първата си победа.

"Много е трудно да се играе пред родна публика. При 40:15 в последния гейм, се молех само да вкарам първи сервис. Благодаря на всички." Това заяви Димитров минути след триумфа си.