Грузия просто вече толкова може

Дебютантът на европейски първенства Грузия се класира на осминафинал след победа с 2:0 срещу шампиона за 2016 година Португалия. Точни за селекцията на Вили Саньол бяха нападателите Хвича Кварацхелия и Жорж Микутадзе. Грузия има 4 точки и завърши на трето място в крайното класиране в група "F", а на осминафиналите ще играе с Испания. Победата бе първа за грузинците на голям футболен форум.

Португалия завърши като лидер в групата с 6 точки и във фазата на директните елиминации ще играе срещу Словения.

Мачът на "Арена АуфШалке" започа с гол от съблекалнята. Във втората минута Жорж Микутадзе подаде към звездата Хвича Кварацхелия и нападателят на Наполи отбеляза за 1:0. В 17-ата минута Кристиано Роналдо изстреля със 130 км/ч топката от фаул, но стражът на грузинците Мамардашвили спаси. Роналдо имаше претенции за дузпа, тъй като дълго време бе държан за фланелката от грузинския бранител Лука Лочошвили, но главният съдия от Швейцария Сандро Шерер му показа жълт картон заради реплика.

В 55-ата минута грузинците получиха право да изпълнят дузпа, след като Антонио Силва спъна Лука Лочошвили. Жорж Микутадзе бе точен за 2:0. Това бе третият му гол на Евро 2024, с което той поведе еднолично в класирането при голмайсторите.

Малко след това старши треньорът на Португалия Роберто Мартинес реши да извади от игра Кристиано Роналдо и на негово място влезе Гонсало Рамош. Но това не доведе до промяна в резултата и мачът завърши 2:0.

Отборът на Португалия "не вложи достатъчно интензитет" срещу Грузия, който "искаше да влезе в историята", коментира селекционерът на иберийците Роберто Мартинес след загубата.

"Започнахме с много малко интензитет, допуснахме много бързо гол, а точно от това имаше нужда Грузия. Техният вратар направи впечатляващ мач", каза след срещата Мартинес. "Опитахме да вкараме, можехме, но липсата на голове им даде още повече надежда. Победата им е заслужена. Не сме подценили Грузия, но те изиграха мач, с който да влязат в историята. Те показаха невероятна вяра и успяха да поддържат нивото си на интензитет. Треньорът им Вили Саньол е свършил невероятна работа и те заслужаваха това, което постигнаха", завърши Роберто Мартинес.

На осминафиналите отборът на Португалия ще се изправи срещу Словения, а Грузия ще бъде съперник на Испания.

Друг любопитен нюанс в двубоя бе, че през 2013 г. Кристиано Роналдо открива футболна академия в Грузия, а едно от децата, които се записват, е Хвича Кварацхелия. Грузинската звезда "грее" на ЕВРО 2024 само 11 години след това.