Гръцкият премиер: Турция е важен партньор за овладяването на миграцията

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че Турция е важен партньор в справянето с всяко ново миграционно предизвикателство към Европа и се нуждае от подкрепа, както и че самата Европа не е постигнала обща политика за решаване на проблема с мигрантите, цитира думите му Reuters.

Повече от един милион бежанци и мигранти, бягащи от конфликта в Сирия и от други горещи точки, преминаха през Европа през Гърция и Турция през 2015 г. и началото на 2016 г., на практика пропускани от тогавашната лява администрация на СИРИЗА в Гърция.

Мицотакис, чиято консервативна партия "Нова демокрация" дойде на власт през 2019 г. с администрация, която зае значително по-твърда позиция по отношение на неконтролираната миграция, обещава да няма повторение на 2015 г. Това е, както каза той, „общ консенсус сред всички членове на ЕС"

„Това е извън всякакви варианти и ние ще направим всичко възможно, за да предотвратим нова миграционна вълна“, каза той в интервю за Reuters.

Но драматичните събития, които се развиха в Афганистан след идването на власт на талибаните, подхраниха страховете от нова бежанска криза. Мицотакис каза, че все още липсва единна политика в ЕС за справяне с нов масов приток на бежанци.

„Нуждаем се от общи правила относно предоставянето на убежище. Няма смисъл хората да търсят убежище, да се местят от една държава в друга, те трябва да знаят, че така ще бъдат третирани справедливо, но със същото при същите стандарти и разбира се, ние трябва направим повече за връщането им обратно на европейско ниво. "

„Трябва да комуникираме много ясно със страните на произход, от какво се нуждаят, за да могат да вземат хората си обратно.“

Мицотакис и турският президент Тайип Ердоган обсъдиха ситуацията с Афганистан по телефона в края на август.

Пристигането на мигранти в Гърция, по суша или по море, като цяло се забави след 2016 г., когато ЕС постигна споразумение с Турция за спиране на потоците в замяна на финансова подкрепа.

„Имах много открита дискусия с президента Ердоган и мисля, че се съгласихме, че е важно потенциалните бежанци и мигранти да се държат възможно най -близо до родната им страна“, каза Мицотакис, като каза, че „има смисъл“ за европейската подкрепа на Турция за решаване на проблема.

Това развитие идва на фона на общото напрежение между Турция и ЕС, по -специално с Гърция и Кипър - и двете членки на ЕС.

Гърция и Турция са партньори в НАТО, но са разделени по редица въпроси, от конкуриращи се претенции относно континенталния шелф в Средиземноморието до въздушното пространство и енергийните ресурси.

Двете страни възобновиха проучвателни преговори в Атина по-рано тази година, докато търсят общ език по дългогодишния спор за морските граници.

Тези разговори имат за цел да подготвят почвата за същински официални преговори, но двете страни са постигнали малък напредък.

„Имаме тези различия от 40 години. Нека се опитаме да тръгнем оттам, откъдето започнахме, чрез проучвателни разговори и ако не можем да се договорим, нека се споразумеем за рамка, която ще отнесе спора ни пред Международния съд в Хага, и ние ще уважим решението на съда “, каза Мицотакис.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа