Гълъб Донев: 300 хиляди лица и семейства ще бъдат подпомогнати през отоплителния сезон

300 хиляди лица и семейства ще бъдат подпомогнати през отоплителния сезон, усилията ни ще бъдат насочени към намиране на още възможности за обхващане на допълнителен брой уязвими потребители. Това заяви министърът на труда и социалната политика Гълъб Донев по време на кръгла маса на тема "Мерки за решаване на проблема с високата цена на електроенергията и природния газ. Подготовка на позицията на България пред ЕС".

"За всички тук на тази маса в тази зала е ясно, че ситуацията на пазара на енергоносителите оказва силно негативно въздействие върху всички потребители както на икономическите субекти, така и на гражданите. Това драстично поскъпване на енергоносителите води до съществено забавяне на икономическия оборот, то води до значително ограничаване на достъпа до жизнено важни стоки и услуги за населението", уточни Донев. 

По думите му освен сериозни проблеми за малкия и семейния бизнес, вече твърде тежко засяга най-уязвимите социални групи в нашата страна. "Това обхваща и все по-големи групи от нашето общество. Макар че в България имаме действащ механизъм и система за целево подпомагане през зимата на най-уязвимите социални групи, тази мярка не е достатъчна при сегашните ценови равнища на електроенергията и на другите енергоносители", изтъкна той.

"Очакванията за тяхната динамика при тези равнища става наложително да се търсят и нови механизми като тук става въпрос да се разработи комплексен подход по отношение на ценообразуването и предоставянето на услугите, данъчното облагане, социалната подкрепа за определени категории потребители и регулаторни мерки на пазара. Това силно отражение на динамиката на цената на енергоизточниците в контекста на сериозните проблеми в ЕС, свързани с енергийната бедност, която за съжаление се увеличава, налага да се търсят и решения със стратегически характер, които да са съобразени с общите цели и приоритети на европейската социална политика. В тази връзка е наложително възможно най-бързо да се постигне обществен консенсус при дефинирането на енергийната бедност, като феномен с комплексен характер, който трябва да обедини усилията на всички компетентни институции  - тук визирам Министерство на енергетиката, Министерство на икономиката, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерство на труда и социалната политика, КЕВР, общините, за да се предприемат адекватни действия за справяне с проблема с енергийната бедност", подчерта Гълъб Донев. 

По думите му това не може да бъде ангажимент само на една институция. 

"Това не бива да бъде механично пренасяне на чужд опит и добра практика, а да са отражения на специфичните за България социално-икономически особености. Във връзка с това в областта на социалното подпомагане, създаденият механизъм за целево енергийно подпомагане, който ежегодно се актуализира и привежда в съответствие с настъпващите промени в цените на електроенергията, осигурява адекватна защита на най-уязвимите социални групи за осигуряване на отоплението през зимата.  Проследявайки динамиката на изплатените средства от периода 2018 -2021 г. по отоплителни сезони, става ясно, че е установено трайно увеличение на изплатените средства за целева енергийна помощ. Съответно над 98 млн. за отоплителен сезон 2018-2019, 117 млн. за сезон 2019-2020, 140 млн. за миналия сезон 2020-2021 г. За този отоплителен сезон съответно това, което успяхме да направим и предложихме с актуализацията на бюджета на Република България за 2021 г. е 181 млн. лв., като това означава и ръст с близо 43 % за целия период от 2018 до 2022 г., заяви социалният министър.

По думите му за предстоящия отоплителен сезон са разчели обхват на над 300 хил. лица и семейства, като помощта съответно е съобразена с нарастването на цените на електроенергията, което беше през летния сезон от 1 юли на 523.55 лв. "Помощта се изплаща предсрочно на всички еднократно за целия отоплителен сезон, което оказва съществена подкрепа и помощ за лицата и семействата, за да могат да закупят твърдо гориво или да платят за електроенергия, газ и т.н. в зависимост от вида на горивото, с което се отопляват през зимния сезон", каза още Гълъб Донев.

По думите му трябва да се въведат социални тарифи, което не е в компетенциите на Министерство на труда и социалната политика, но биха могли съвместно с други институции да изпълнят. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България