Гърция пристъпва към планирано спиране на тока от ноември

Гърция, подобно на останалите страни от Европейския съюз, ще пристъпи към задължително намаляване на електроенергия с 5% през пиковите часове, съгласно обвързващия регламент на Европейската Комисия.

Това означава, че в пиковите часове през зимния сезон ще има прекъсвания на тока в страните от ЕС, включително Гърция. Според обработката на хронологичните данни този времеви диапазон е до залез слънце, 18:00-21:00 или 19:00-22:00 вечерта. Не е изключено обаче зоната на натоварване да бъде разширена и сутрин между 9:00 и 10:00 часа, конкретно за Гърция. Наредбата ще се прилага след 1 ноември 2022 г.

Според плана, Комисията иска да постави на държавите обвързваща цел за намаляване на потреблението на електроенергия „с поне 5% в определените пикови часове, през които електроенергията ще бъде по-скъпа. Според Брюксел това ще позволи намаляване на потреблението на природен газ при производството на електроенергия с 3,8%.

Комисията също така призовава 27-те да намалят общото потребление на електроенергия с поне 10% до 31 март 2023 г., цел, която се счита за индикативна. Всяка страна ще избере свой собствен начин за постигане на целта, например „чрез системи за търгове“, които ще предложат парична компенсация на индустриите в замяна на намаляване на тяхното потребление.

Брюксел иска да подкрепи доставчиците на енергия, засегнати от сериозен недостиг на ликвидност поради нестабилност на цените, като облекчи регулаторната рамка и въведе механизми за борба със спекулациите, за да ограничи пазарните колебания.

„Ще променим временната регулаторна рамка за държавните субсидии през октомври, за да позволим предоставянето на държавни гаранции“, обяви Урсула фон дер Лайен.

В първоначалните предложения Комисията планираше да ограничи цените, които Русия плаща за доставките на газ за Европейския съюз, за да намали приходите на Кремъл, идея, на която се противопоставиха източноевропейските страни, които все още са силно зависими от руските въглеводороди.

Вместо това министрите от „27-те“ поискаха в Брюксел в петък да проучат възможността за налагане на таван върху целия внос на природен газ в ЕС, независимо от неговия произход, включително втечнен природен газ (LNG), за който Европа плаща много по-висока цена от тази в Азия. Европейският съюз обаче трябва да остане доста привлекателен пазар за доставчиците на втечнен природен газ, които лесно могат да намерят други клиенти другаде, предупреди Комисията, която заема предпазлива позиция по този спорен въпрос сред държавите-членки.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа