Захариева настоя за отваряне на втори граничен пункт с Гърция

Снимка: МВнР

Гърция е първата страна, която външният ни министър посещава след възобновяването на физическите дипломатически контакти след първия етап на кризата с коронавируса.

Отваряне на втори граничен пункт межу България и Гърция за пропускане на граждани бе един от акцентите на посещението на  вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева в Атина.

Въпросът бе зададен и от репортер на в. „Труд” към външния министър Никос Дендиас на брифинг.

„Мога да ви уверя, че лично премиерът е поел ангажимент да се занимае с въпроса и скоро ще има резултат, защото той разбра, че това е важно не само за двата народа, но и за комуникациите в Европейския съюз. Пандемията ни постави в доста трудно положение на много нива. Учените носят тежка отговорност, а ние се движим в техните рамки“, отговори гръцкият външен министър.

От своя страна министър Захарива благодари на министър-председателя Мицотакис, че” пое ангажимент да обсъди с гръцкия екип от експерти и да се възстанови преминаването през поне един още ГКПП”.

Захариева увери, че България е сигурна и безопасна дестинация за гръцките туристи и ги покани да посетят страната ни.

Двамата външни министри обсъдиха целия спектър на двустранните отношения в рамките на стратегическото партньорство, включително строителството на газовия интерконектор, и ги определиха като отлични. Договорено бе икономически екипи да работят заедно за привличане на високотехнологични инвестиции в региона, и по-специално в автомобилостроенето. Засегната бе и темата за по-бързото изграждане от гръцка страна на граничния пункт „Рудозем-Ксанти“.

По повод ескалацията на напрежението в Източното Средиземноморие Екатерина Захариева заяви българската подкрепа за Гърция и Кипър и потвърди позицията на страната ни, че суверените права на всички държави в ЕС трябва да бъдат спазвани в пълно съответствие с международното право по време на срещата си с гръцкия президент Сакеларопулу .

Външните министри на България и Гърция изразиха дълбоко съжаление от промяната на статута на църквата „Света София“ в Истанбул. Според българската страна „Света София“ свидетелства за диалога на различните култури и религии и трябва да бъде съхранена като част от световното историческо наследство на ЮНЕСКО.

В дневния ред на разговорите бяха и европейската интеграция на Западните Балкани и ситуацията в Източното Средиземноморие. Екатерина Захариева и Никос Дендиас потвърдиха общата позиция на подкрепа на европейските стремежи на 6-те страни от региона, защото това е от значение за сигурността на целия ЕС. В същото време по пътя към ЕС е важно прилагането на реформите и спазването на принципите на добросъседство.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа