Гъсеница нападна 400 дка в Стара Загора

Процесионката е вид пеперуда, която в стадия на гъсеница нанася сериозни вреди на иглолистната растителност и е опасна за дърветата.

Премахват механично гнездата на вредител по иглолистните дървета

Ще искат разрешение за пръскане от въздух с дрон срещу опасния вредител

С акция пазят незасегнатите площи

Започна механично премахване на гъсеници-вредители, нападнали иглолистните дървета в праковете на Стара Загора, съобщиха от местната администрация. През следващите две седмици ще бъдат отстранени пашкулите на гъсеницата, известна като “боровата процесионка”, в парка “Митрополит Методий Кусев”, в кв. “Три чучура - Север” и зелените терени по пътя за кв. “Дъбрава”. Процесионката е изключително опасна за иглолистните насаждения, твърдят специалистите. Тя се храни с игличките, стига се до изсъхване на клони и други поражения върху дърветата. От общината предупредиха, че на някои места вероятно ще се стигне до рязане на клони, за да бъде опазена здравата част от растителността.

През октомври м. г. е извършено пръскане сещу вредителя на 400 дка терени в паркове и зелени зони в Стара Загора, заяви зам.- кметът Радостин Танев. Препаратите, които са позволени за използване в градска среда, не постигат директен, а поетапен ефект с постоянна борбаq с оглед безопасността за човешкото здраве. Затова появята на вредителя сега не е изненада. Механичното отстраняване на гъсеничните гнезда ще се извършва на автовишка. Вредителите ще бъдат транспортирани за унищожение в инсенератор.

Общината е картографирала засегнатите райони с означение на най-значимиятесто използваните от населението проходими маршрути през тях. За ограничаване миграцията на вредителя и разпространението му ще бъдат използвани комбинирани методи. Ежегодно ще се обработва почвата с биологичен агент, химичен продукт и физични методи. Зоните, в които ще бъдат извършвани дейностите, ще бъдат обезопасявани. Ще бъде ограничаван достъпът на гражданите в местата, където се работи.

Предстои обработка и през юни ще бъдат поставени феромонови капани, които привличат мъжкия индивид. Така ще бъде предотвратено оплождането на яйцата. Интересна подробност за предприетите мерки е, че общината ще поиска разрешение за пръскане на засегнатите площи с дрон. Третирането по въздух в съчетание с наземната обработка се очаква да даде значително по - добър ефект.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони