Гюнтер Закс, богоизбраният плейбой

Гюнтер Закс

Богатият германецът е велик романтик – засипва Бриджит Бардо с 10 000 рози

Стилна икона, умел меценат, бизнесмен, спортист и безпардонен веселяк

Слага сам край на живота си - не иска да бъде запомнен като изперкал дядка

Господ със сигурност си избира и плейбоите. А щом е така, то богоизбран №1 в сектора за волни момчета-трепачи определено е германецът Фриц Гюнтер Закс, световно познат с вторите две имена. Просто защото Господ е събрал в него и то в максимална степен всичко онова, което трябва да притежава един плейбой, за да бъде наистина такъв. Гюнтер Закс е много красив, приказно богат, брилянтно възпитан, изтънчено духовит, безумно щедър, аристократично благороден, омайващо стилен, завидно артистичен, безотказно предприемчив, безпардонно вирилен, неутолимо жаден за живот. Въобще концентрирал е в себе си качествата, пред които нито една жена не може да устои, дори ако се сблъска само в едно от тях, а не в цялата съвкупност от  тези мечтани от всеки мъж божествени дарби.

Но Гюнтер Закс, освен всичко останало, определено може да бъде нарочен и за най-романтичния плейбой. В популярния си шлагер „Милион червени рози“ примата на руската естрада Алла Пугачова пее за влюбен в актриса художник, който продава всичко, за да напълни докрай площада под нейния прозорец с цветето на обичта. Нищо чудно авторите на прочутото парче да са се вдъхновили за написването му точно от шеметната чувствена атака на Гюнтер Закс, която дълго ще се помни като романтичен връх на обяснението в любов. В интерес на истината раждането на „Милиони червени рози“ в бившия СССР е последвано от скандали около това дали то не е изплагиатствано от латвийски или ирански оригинал, дали в него е вплетена или не историята на беден грузински художник. Но в руските спорове сякаш нарочно никой не се сеща за онова, което Гюнтер Закс прави през 1966 г. в Сен Тропе и което със сигурност е било знайно от добре познаващия клюките на Запад артистичен съветски елит и съответно от създателите на  изпятата за пръв път от Алла Пугачова през 1982 г. песен. Защото в края на юни 1966 г. германецът изсипва от вертолет 10 000 червени рози върху Бриджит Бардо, излегнала се на слънце във вилата си „Мадраг“ в Сен Тропе,  след което топ новината гръмва навсякъде по света. А Гюнтер слиза след розите по спуснатата от вертолета стълбичка, кани кинозвездата-секссимвол на яхтата си за една нощ и красавицата му пристава. Официално за три години, тъй като след дъжда от рози над Сен Тропе следват сватба в Лас Вегас на националния празник на Франция 14 юли, меден месец в Таити, после щуро лято на Лазурния бряг с шампанско, купони и секс до забрава. Накрая, след няколко „забежки“ предимно на знойната хубавица, идва и разводът.

С Бардо и Ален Делон

За шеметната им връзка ще стане дума и по-нататък, но безспорно интересен, понякога радостен, понякога тъжен, е житейският път на богоизбрания плейбой до срещата с голямата според него любов на живота му. Гюнтер Закс е роден  на 14 ноември 1932 г. в замъка „Майнберг“ в Германия, майка му Елеонор е дъщеря на боса на автомобилната империя „Опел“ – Вилхелм Фон Опел, а бащата Вилхелм Йозеф Закс е собственик на известна фабрика за производство на мотори, лагери и други компоненти за коли. Интересното за него е това, че той е активист на Нацистката партия на Германия, личен приятел е на най-близките съратници на фюрера Адолф Хитлер – Херман Гьоринг и Хайнрих, изявява се в СС-частите и получава кръст за храброст, но след войната е закопчан от американските окупационни власти. Изглежда обаче, че свършва някаква сериозна и полезна работа на армията на САЩ или на индустриалците отвъд Океана, защото не след дълго е освободен от ареста като запазва цялото си несметно богатство.  Тогава Гюнтер е още юноша, който се оказва изключително ученолюбив, завършва с отличие лицей, а след това се дипломира като математик и икономист в прочутия швейцарски колеж за деца на богаташи „Розенберг“.

В късните си години романтичният плейбой се изявява преди всичко като доста способен фотограф и меценат, но в началото на професионалното и житейското си израстване той е индустриалец,  финансист и... астролог!  Дори през 1955 г. основава свой „Институт за емпирични и математически изследвания на влиянието на астрологията върху човешкия характер“, в който събира тачени навремето звездобройци. А през 1957 г. Гюнтер се жени за хубавата французойка Ан Мари Фор, тя му ражда сина Ролф и умира през 1958 г. заради сбъркана упойка при най-елементарна операция от апендицит. Съвсем естествено съпругът й е съкрушен, още повече, че година преди това се самоубива баща му, тъгува за изгубената любима жена, но след няколко месеца доста неочаквано за известните с консервативните си нрави негови роднини и приятели, той се превръща в истински весел вдовец. Бързо, бързо се преквалифицира от индустриалец, математик и астролог в сто процентов професионален любовник, покоряващ от раз красиви и известни жени, на които порокът богатство никак не е чужд. 

С Бардо и легендарния Салвадор Дали

Една от първите в списъка му на обладани прелестни дами е шампионката по водни ски Марина Дория, която в края на петдесетте години се готви да става съпруга на наследника на италианската корона и братовчед на цар Симеон Втори – Виктор Емануил. Но преди да полегне в брачното ложе и да роди сина им Емануил Филиберт, Марина се отдава на Гюнтер, като той дори я прелъстява в замъка край Женева на нейния бъдещ благоверен. След Марина развихрилият се вече плейбой вкарва в чаршафите си изгонената заради безплодие от шахиншаха на Иран Мохамед Реза Пехлеви прелестна персийка Сорая Исфандяри.  После му  се хвърлят на врата светската лъвица от притежаващата  ФИАТ фамилия Аньели – Айра Фон Фюрстенберг, бившата съпруга на гръцкия милиардер Аристотел Онасис – Тина, прочутата френска актриса Капюсин, парижката звезда на естрадата и екрана Жюлиет Греко, известни балерини, оперни певици, манекенки. И идва ред на Бриджит Бардо, с която обаче Гюнтер Закс се запознава далеч преди да я обсипе с рози – през един дъждовен ден на 1963 г. в Женева, докато тя се снима във филм на Жан Люк Годар. Пали се веднага плейбоят, отива на снимачната площадка, но не получава нищо повече от снизходителна усмивка и тогава си спомня девиза на Наполеон: „Единственият начин да спечелиш една жена е да избягаш от нея!“ Така Гюнтер не се мярка пред очите на Бриджит почти три години и когато се засичат случайно в някаква кръчма на Лазурния бряг, погледът на Бриджит блесва – сигурен знак, че е желан. Следват розите, сватбата в Лас Вегас, меденият месец в Таити и щурите две лета в Сен Тропе, за които си заслужава местната управа да издигне паметник на двамата влюбени. По простата причина, че до развихрянето им из кокетното селце то е порядъчно заселено с аристократи и богаташи, но именно Бриджит и Гюнтер му придават палавия и трансгресивен дух, който го прави мечтана дестинация от артистичния, музикалния и модния елит на Франция, Европа и даже Америка. Съответно не само жълтите медии по света започват да тръбят безспир името на вече култовия курорт, а и сериозните, като вкупом му завихрят страхотна безплатна реклама.

Младият Гюнтер вози красавици

А покрай безкрайните купони, на които бонвиванът и изгората му са душа, той става авер на модерния испански художник Салвадор Дали, който го търсел непрекъснато да му организира оргии. Дружи също така с дизайнерката Коко Шанел, с членове на американската династия Кенеди, с все още пробиващия си път, но талантлив художник Анди Уорхол, когото по-късно меценатът Гюнтер Закс ще лансира на Стария континент. Хубавелякът-германец става нещо и като модна икона с обичайната си „униформа“ – черно сако от кашмир, разкопчана копринена бяла риза на бледосини райета, бял панталон от фланелен плат и черни мокасини „Гучи“, обути на бос крак. Безброй са младите мъже, които започват да му подражават в облеклото, а легендата на италианското кино Микеланджело Антониони го взема за прототип на новаторската си трилър-лента “Blow Up”/“Фотоувеличение“/ и издокарва главния герой от главата до петите „Ала Закс“.

Бриджит Бардо през погледа на Анди Уорхол

След като Бриджит му скроява номер с нашумелия френски поп-идол Серж Генсбур и преди всичко с летния й каприз на 1968 г. – готиния италианец Джиджи Рици, Гюнтер е принуден да се разведе. Но изглежда самият той е желал развръзката на шеметната любов, защото след нея направо се „разпищолва“ във вилата си в Сен Тропе, където подкарва „на конвейер“ все знойни известни и неизвестни хубавици обаче с нещо общо между тях. Руси са до една, стройни, едрогърди, с чувствени големи устни, светлооки, тоест копия са  на Бриджит, като брюнетките в „колекцията“ се броят на пръсти.

С третата си съпруга Мирджа Ларсон

Точно като секссимвола на епохата е и шведската манекенка Мирджа Ларсон - следващата, трета и последна съпруга на Гюнтер. С която минават под венчило в началото на 70-те и не се разделят до края на дните му през 2011 г., и която му ражда синове №2 и №3 – Кристиан Гюнар и Клаус Александер.Твърди се, че благодарение на хубавата си съпруга плейбоят Гюнтер се кротва и започва да посвещава времето си на другите негови страсти – фотографията, колекционерството на творби на изкуството, зимните спортове. Както вече стана дума, резултат на приятелството му с Анди Уорхол е безпрецедентното лансиране в Европа на арт-магьосника, покрай който често се споменава една свръх успешна операция на мецената Гюнтер. През 1975 г. той моли Анди да направи портрет на Бриджит Бардо, с която са останали приятели, тя  се съгласява, бившият й съпруг си го окачва в кабинета, а само след три години го продава за изключително многото по онова време 5 млн. долара! Като самият Гюнтер се хвали на маса, че творбата на американския модернист му е струвала само две – три почерпки в народни кръчми. После за няколко години германецът става президент на престижната Пинакотека за съвременно изкуство в Мюнхен, избран е и за президент до живот на популярния Бобслей-клуб на баровския зимен швейцарски курорт Санкт Мориц.

С младата Клаудия Шифър 

Все пак плейбоят у Гюнтер Закс не умира и клюката разказва, че през 1991 г., на 59 години, той забива новата Бриджит Бардо – германската манекенка Клаудия Шифър. Прави й серия от снимки за френското издание на модната библия „Вог“ и изглежда я омайва с лафове за славни стари времена и с луксозни подаръци. Или пък самата Клаудия,  макар и само на 21 години, много, много не се колебае да отърка за кратко сърце, душа и божествено тяло в един истински секс-мит.

Колкото за края на живота на богоизбрания плейбой, то според някои негови приятели астрологът Гюнтер го бил разчел в звездите и те го били подтикнали да пристъпи сам към него. Други твърдят, че в началото на 2011 г. той осъзнава ясно, че страда безвъзвратно от Алцхаймер и за да не бъде запомнен като изперкал дядка, се самоубива. Също като баща си, в къщата им в швейцарския курорт Гщаадт, а опечалени смятат, че повече от съпругата му Мирджа и синовете им, в Сан Тропе го била оплакала Бриджит.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл