Д-р Аспарух Илиев: Смесването на векторна ваксина с РНК може да има неблагоприятни реакции

Снимка: БНТ

Няма практика за смесване на векторна ваксина с РНК, но се препоръчва в няколко държави в Европа. Препоръката в Германия е такава, както и във Франция. Това заяви пред БНТ д-р Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията в Берн.

Според него позитивната страна е, че, ако подобна комбинация работи, това ще позволи по-голяма гъвкавост.

"От гледна точна на страничните ефекти, може да има неблагоприятни реакции. Няма категорични данни за ефективността на подобна комбинация. По-висока степен на имунна реакция е възможно при смесването на ваксини, но всичко е във сферата на спекулацията", допълни д-р Аспарух Илиев.

По думите му данните показват, че редките странични реакции се получават при първата доза.

"Втората доза позволява да се стабилизира имунният отговор. Слагайки ваксина, дори и в рамките на активна инфекция, няма как да претоварим имунната система. Не създаването на антитела след преболедуване може да създаде проблеми при ваксинация. Хората, които изкарват вируса безсимптомно не означава, че имат по-малко антитела", добави д-р Аспарух Илиев.

Той коментира, че ваксината на "Джонсън и Джонсън" има добри характеристики и ефективността ѝ е висока.

"В най-лошия случай ще се ваксинираме веднъж годишно. Подозира се, че има хора с природна защита. Препоръчвам да не се прави умишлено заразяване", каза още д-р Аспарух Илиев.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве