Д-р Георги Георгиев: Инсултът удря на всяка възраст

Д-р Георги Георгиев съветва да кажете на 112 директно, че става дума за инсулт, а не за съмнение за тази диагноза.

Увисване на устата, слабост в ръцете и нарушен говор са сигурни симптоми

Близките са тези, които трябва да ги забележат и да се обадят на 112

“Независимо че по наша инициатива още през 2021 г. България се ангажира да приложи Европейския план за инсулт, до момента липсва национален стратегически документ, който да структурира целенасочени, ясни, прозрачни, измерими и съществени действия за справяне с проблема инсулт в страната. Считаме, че е безотговорно и недопустимо да се бездейства още една година, с което да причиним на нови 50 000 българи страдание, което е било предотвратимо и лечимо!”, се казва в призив на Асоциацията за инсулт и афазия, разпространен по повод Европейския ден за осведоменост за инсулта.

Средно 50 000 българи получават инсулт всяка година или приблизително по един човек на всеки 10 минути. Страната ни е на челно място в черната статистика по смъртност от това заболяване в Европа. Мозъчният удар може да покоси всеки човек на всяка възраст, има случай дори на дете на 2 и половина години, каза д-р Георги Георгиев, заместник-председател на Асоциацията по инсулт и афазия, на специално събитие, озаглавено “Инсултът - поглед в черната кутия”.

“Инсулт или мозъчна атака се случва, когато притокът на кръв към мозъка спре. Това е извънредна ситуация - обяснява д-р Георгиев. - Когато мозъчните клетки умират, губим функцията на мозъка - способността да вършим неща, които са заложени в мозъка ни.”

Инсултът е два вида - исхемичен (запушване на кръвоносен съд) и хеморагичен (спукване на съд). На първия се дължат 85% от случаите, на втория - останалите 15%. Както при повечето болести, рисковите фактори са такива, които можем да променим, и такива, на които не можем да въздействаме.

“Сред първите фактори са високото кръвно налягане - стойности над 140/90 се смятат за пределни, сърдечно заболяване, диабет - изброява д-р Георгиев. - Те могат и трябва да се контролират. Тютюнопушенето, прекомерната употреба на алкохол, липсата на движение и затлъстяването, високият холестерол и липиди в кръвта, употребата на комбинирани контрацептиви (хормоните водят до промени в съдовата система), високото количество червени кръвни телца (сгъстяване на кръвта) също са рискови фактори, на които можем да въздействаме, за разлика от наследственост, напреднала възраст, предходен инсулт, пол (тук тенденцията напоследък се обръща и жените се изравняват с мъжете, които досега бяха по-засегнати).”

Три са съществените симптома, които в 90% показват със сигурност, че става дума за инсулт. Те трябва да са добре познати на близките, които веднага да потърсят спешна помощ, ако забележат макар и един от тях, защото самият пострадал не осъзнава веднага (или изобщо) какво му се е случило. Особено показателна е асиметрията на лицето - увисване на ъглите на устата. В такъв случай трябва да накарате болния да се усмихне, което той няма да може да направи. Другият симптом е изтръпване и слабост в ръцете - в двете или само в едната. Накарайте вашия близък да вдигне ръце - обикновено едната увисва. Нарушението в говора също със сигурност дава сигнал за инсулт. Отначало то може да прилича на разконцентрация, затова накарайте човека да повтори някакъв простичък израз.

Можете да заподозрете мозъчен удар и при някои не толкова характерни симптоми, като загуба на равновесие (ходи като пиян, но не мирише на алкохол), заваляне на говора, размазано зрение на едното или и на двете очи, гадене, повръщане (заради засягането на вестибуларния аппарат).

Макар и по-рядко, инсултът може да настъпи постепенно, например в рамките на 3 дни, а симптомите да наподобяват по-скоро грип: гадене, повръщане, силно главоболие, загуба на сили. В такъв случай отново близките трябва да следят развоя на симптомите и при влошаване незабавно да потърсят спешна помощ.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве