Д-р Георги Миндов: 10% от пациентите с COVID-19, които попадат в реанимация, оцеляват

Кадър от bTV

Едва 10% от пациентите с COVID-19, които попадат в реанимация, оцеляват. Това каза д-р Георги Миндов в предаването "Тази сутрин" по bTV.

Той посочи, че 50% от хората в реанимация загиват още в първите 48 часа и смъртността е много висока. "По-малко заболяват, но повече умират", каза Миндов.

"Делта" вариантът заразява по-бързо, развива се по-бързо, по-агресивен е. Имаме и пик при децата до 1 година - на кърмачетата", каза още Миндов. По думите му предстои да бъдат разкрити още интензивни легла за лечение на деца от COVID-19, тъй като те са недостатъчни.

Относно колко са заразените пациенти със завършен ваксинационен курс, Миндов каза, че процентът е много нисък. "Имаме 13 хоспитализирани за цяла София със завършен цикъл. Има само двама починали с пълен ваксинационен курс за целия период изобщо. Това е около 0,05%", каза Миндов.

Рекламираните от Министерство на здравеопазването COVID зони, в които може да се извърши преглед на заболели и да се изпишат безплатни лекарства, масово не работят, каза Миндов. "За София около една или две зони работят, реално. Останалите не работят най-вече заради липса на персонал. Имаме остър недостиг от всякакви специалисти", каза Миндов. "Това е много хубава идея, но тя не може да се реализира. Най-малко COVID зоните нямат покритие на територията на цялата страна", допълни още той.

Относно безплатните лекарства Миндов уточни, че всички лекарства, които попадат в списъка за изписване от COVID зоните, реално са за лечение на усложнения. Те се предписват когато пациентите са "на ръба между домашно и болнично лечение". "Те се включват на втори етап. За тези лекарства пациентът трябва да отиде, вече с ясни симптоми и много заразяващ, до COVID зоната - не е ясно с какъв транспорт. Това, при положение, че може да се обади по телефона и да му бъдат изписани тези лекарства", каза Миндов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве