Д-р Диана Митева от Павликени написа първата цялостна стратегия за развитие на културно-историческото и природното наследство на даден регион

​​​​​Специалистът по музеология е доктор от Софийския университет

Д-р Диана Митева от Софийския университет изготви научен труд на тема „Стратегия за управление на културно-историческото и природното наследство на Община Павликени“. 

Фокусът на изследването е върху управлението на културното и природно наследство в съответствие с модерните тенденции в развитието на музеоложката практика. Дисертацията е изключително трудна за съчиняване, защото съчетава в себе си различни научни дисциплини – археология, история, етнография и природни науки. Също така изисква познаване на нормативната уредба на самата община Павликени, на различни министерства, европейското и световното законодателство. Същевременно тя дава приложими идеи, относно включването на историческото, природното и нематериалното културно наследство към туристическия сектор, не само в национален, но и в световен мащаб. 

В държавата липсва друг добър пример, върху който може да се надгражда и изследването е основоположник на такъв тип трудове в България. Въпреки дългите традиции на музейното дело и сравнително гъстата музейна мрежа, подобен род изследвания са достатъчно трудоемки и поради факта, че се изисква много работа на терен, тъй като научната литература в тази област е изключително оскъдна. 

Текстът е изцяло оригинален, което е потвърдено и от системата за плагиатство, като данните за съвпадения от цитирани източници са много под допустимия минимум, придавайки на труда още по-голяма научна стойност.

Д-р Митева поставя и въпроса за състоянието на екологичната ниша чрез опазването на природната среда, превръщайки я в част от туристическата индустрия. Също така там е разгледано за пръв път нематериалното културно наследство на региона. Отразена е съвременната трансформация на народната култура и „изобретяването на традицията“ чрез трансформирането ѝ в различни фестивални формации. 
Огромно достойнство на изследването е, че за първи път се предлага комплексен анализ на състоянието на културното и природно наследство на даден регион, коeто може да бъде заимстванo и от други големи общини в България, служейки като основа за изготвянето на техни стратегии. 

През 2018 г. д-р Митева излезе с магистърска теза на тема „Културното наследство на територията на община Павликени - анализ на състоянието и перспективи за развитие“. Тя също беше основоположник в музеоложката наука и в момента много музейни специалисти, включени в магистърски програми по „Музеология“ от цялата страна цитират нейния труд и използват неговата структура. 

Експертите са категорични, че в България едни от най-добрите изследователи от музеоложката школа си отидоха твърде рано, а д-р Митева достойно заема в момента едно от челните места в държавата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони