Д-р Дора Пачова: Страхът и тревогата сриват имунната система

Д-р Дора Пачова съветва семействата, затворени дълго време вкъщи, да не се поддават на страх и гняв.

Младите хора са изморени от живот в условия на стрес

Затворени, децата стават агресивни и обсебващи

В днешното време на COVID-19 съхраняването на психичното здраве е голямо предизвикателство и пред възрастни, и пред млади, смята д-р Дора Пачова, лекар хомеопат с повече от 30 години практика, председател на Асоциацията на лекарите хомеопати в България.

“В условия на стрес тялото не може да включи изцяло своята имунна защита. За да я задейства, то много често изключва функции като регенерация и растеж. Така че, когато има голям стрес и той е постоянен, както е сега, няма пълна регенерация на организма и това е допълнително условие за повече болести и при родителите, и при децата. Младите хора също са изморени от живот в условия на стрес и много неизвестни”, казва д-р Пачова.

Проф. Кристиан Шуберт от университета в Инсбрук, който се занимава с психоневроимунология, в своя презентация за постковид проблемите казва, че страхът и тревогата водят директно до имуносупресия. И последиците от всичко това ще видим в следващите 20 до 40 години. Правени са проучвания от неговия екип и е доказано, че деца, които са преживели 6 или повече стресови събития до 6-годишна възраст - разводи, скандали, смърт, насилие, боледуват повече от хронични заболявания и могат да загубят до 20 години от живота, който им е предопределен. Това са неща, върху които е много важно нашето общество да се замисли, апелира д-р Пачова и напомня, че формулата е проста: стрес - потиснат имунен отговор - болести.

Интересна статистика за поведенческите и емоционални нарушения на децата между 6 и 18 години, които растат в условията на COVID-19, е публикувана миналата година в сп. “Педиатрия”. Най-често се наблюдават липса на внимание, голяма раздразнителност, тревожност, излишни претенции, “прилепване” - нужда някой да ги уверява постоянно, че е с тях и нищо няма да им се случи, нарушен сън, хранителни разстройства - както безапетитие, така и гасене на стреса с много храна. При малките деца има реален риск от регрес в поведението - то става примитивно, агресивно. Възрастният човек, дори да изгуби част от уменията си, има натрупани много, с които ще компенсира липсата на комуникация, докато едно малко дете в краткия си живот няма социален опит, на който да се опре.

“Децата до 7 години всичко виждат и чуват, но не винаги могат да си го обяснят. Родителите си мислят, че като стиснат зъби и премълчат страховете си, предпазват своите деца, но това на практика не се случва. Малките интуитивно усещат всичко и стават катализатор, променяйки своето поведение, за да може да се случи някаква промяна в семейната среда. Така че в повечето случаи не децата имат нужда от лечение, а някой друг член на семейството”, споделя наблюденията си д-р Пачова.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

  • Людмил Трифонов

    От десетилетия вече е известно, че е масово разпространена невроинфекция, предизвикваща множество патологични прояви, диагностицирани като самостоятелни нозологични единици с общо наименование НЕЗАРАЗНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ. Причинява сe от инфекциозен белтък, условно наричан ИНФЕКТ. Основната доза се получава в момента на раждането и по нервен път достига до мозъчните структури. След това по всички възможни начини, вкл. чрез пръски в очите при разговор със заразоносители, което при имунен срив води до развитие на тиреотоксикоза. Инфектът не съдържа генетични структури и не се интегрира с генома на реципиента. Взаимодействието е дистанционно, чрез електрически полета на тези структури, създавани при тяхното наелектризиране от преминаващите по мозъчните структури нервни импулси. В резултат на това се продуцират дублети на инфекта, които се разпространяват в околните неврони При стрес мозъчната активност е увеличена с цел да се намерят оптимални решения за овладяване на кризисната ситуация. Това води до активиране на невроинфекцията и нарушаване на контролните и регулиращи функции на мозъка. В резултат на това се инактивират някои имуноглобулини (предимно IgA и IgG) и се влошава текущата дезинтоксикация на организма, понижава се имунната реактивност, забавят се регенеративните процеси и пр.. В напреднала фаза се засягат тъкани и органи поради нарушените процеси и се диагностицират тумори, диабети, склерози, шизофрения, лупуси и останалите патологични прояви, нелечими от безпомощния медицински бизнес. Една от най-известните прояви на невроинфекцията са АВТОИМУННИТЕ ЗАБОЛЯВАНИЯ. Поради засягане на невроните от невроинфекцията се променят елементи на нервната трофика, водещи до патологични прояви на засегнатите органи. Излекуването е простичко с използване само на медикаментозна терапия. Евтини, безвредни препарати, продавани от десетилетия в аптеките без рецепта. https://www.facebook.com/notes/1768001650174980/

Още от Здраве