Д-р Наталия Темелкова: Остеопорозата е „тих убиец“

Д-р Наталия Темелкова съветва да потърсите ендокринолог, ако имате майка или баба, чупили тазобедрена става.

Всеки ден 150 човека получават счупване заради крехки кости

Най-уязвими са жените в менопауза

След 50-годишна възраст една от всеки три жени и един от всеки пет мъже ще получи най-малко една фрактура вследствие на чупливост на костите. Рискът от бедрена фрактура през живота на жената е по-голям от опасността да развие рак на гърдата, ендометриума и яйчниците, взети заедно, показва статистиката. "Остеопорозата е социално значим проблем и повлиява както пациента, така и цялото му семейство. За жалост, ние сме склонни да плащаме огромни средства за лечение на последиците, отколкото да дадем минимални средства за превенция. Важно е да се каже, че остеопорозата има лечение и то е съвсем ефективно, защото това заболяване не се лекува с природни средства“, казва д-р Наталия Темелкова, ендокринолог в Отделението по клинична дензитометрия и костни метаболитни заболявания на УМБАЛ "Александровска", по повод информационната кампания за борба с остеопорозата „Не се пречупвай“.

Наричат остеопорозата "тихият убиец", защото не боли и няма симптоми, докато не се получи счупване. Допреди десетина години тя дори не се възприемаше като заболяване, включително от доста лекари, а се смяташе за естествен процес на остаряване, при който постепенно се губи костно вещество и костите стават крехки и чупливи.

Сега вече се знае, че остеопорозата е сериозно социално значимо заболяване, което влошава качеството на живот, когато се стигне до фрактури. Повече от 420 000 българи страдат от нея, като 80,4% от тях са жени, а 19,6% – мъже. На всеки час се регистрират поне по шест фрактури в резултат на крехки кости, или около 150 дневно. Най-уязвими са жените в менопауза от бялата и азиатската раса, а най-чупливите места са шийката на бедрената кост на тазобедрената става, китката на ръката и прешлените на гръбначния стълб. За съжаление смъртността в резултат на остеопороза в България е по-висока (184 на 100 000), отколкото в Европейския съюз (116 на 100 000).

От голямо значение е ранното диагностициране, за да се отложат максимално последствията от загуба на костна маса. Стандартен метод за диагностика е измерването на костната плътност (DXA), но още преди да го направите, можете да забележите някои от симптомите: внезапна силна, остра и режеща болка в гърба в резултат на счупен или смачкан прешлен, постепенна загуба на ръст, прегърбена стойка, счупване при минимална травма.

„Много са факторите, от които зависи остеопорозата, едно от съществените неща е наследствеността. Ето защо всеки, който знае, че има майка, баба с остеопороза, трябва да има едно на ум, че е изложен на риск. Качеството на костта е генетично детерминирано. Рискът от остеопорозата нараства с възрастта. Освен наследствеността, рискови фактори са тютюнопушенето, нисък прием на калций, дефицит на витамин D, обездвижване, ниско телесно тегло, прием на определени медикаменти и някои заболявания“, обяснява д-р Темелкова.

Препоръчително е да се обърнете към ендокринолог, ако имате ранна менопауза или сте вземали кортикостероиди в продължение на няколко месеца. Пониженото ниво на половите хормони обикновено отслабва костите. Намаляването нивата на естроген при жените в менопауза или в резултат на лечение за рак на гърдата е един от най-силните рискови фактори за развитие на остеопороза. При мъжете лечението за рак на простатата, което намалява нивoтo на тестостерон, може да ускори костната загуба.

Повишеното ниво на хормони на щитовидната жлеза също може да причини загуба на костно вещество. Това може да се случи, ако жлезата е свръхактивна или ако приемате твърде много хормонално-заместителни лекарства при недостатъчност. Остеопорозата е свързана и със свръхактивни паращитовидна и надбъбречни жлези.

Медикаментите са важен елемент от лечението, което трябва да се допълва от здравословно хранене, прием на достатъчно витамин D и калций, както и достатъчно двигателна активност, съветва ендокриноложката. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве